Žně ve Zlínském kraji jsou v plném proudu

Zemědělci ze Zlínského kraje oslaví v Kroměříži konec žní dožínkovou slavností. Letošní dvanáctý ročník představí dovednosti zemědělců a bude také folklorní přehlídkou. Loni se dožínkového průvodu zúčastnilo zhruba 800 krojovaných účinkujících, letos se očekává podobný počet. „Jsme rádi, že můžeme přivítat významné osobnosti i zemědělce, folkloristy a návštěvníky nejen z Hané, ale i ze Zlínska, Slovácka, Valašska a dalších regionů,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

K pondělku bylo sklizeno přes 70 procent řepky a více než třetina obilovin. Podle údajů ministerstva zemědělství jsou výnosy u hlavních plodin, pšenice ozimé a ječmene jarního, podobné jako loni. U řepky jsou momentálně asi 3,5 tuny na hektar, v minulém roce činil podle Českého statistického úřady výnos u řepky ve Zlínském kraji jen necelé tři tuny na hektar.

Na Kroměřížsku jsou ale podle ředitele Okresní agrární komory Kroměříž Milana Hebnara výnosy u obilovin oproti loňsku nižší. „Příčinou je sucho, kvůli němuž jsou zrna menší. Naproti tomu řepka se jeví ve srovnání s minulým rokem lépe,“ uvedl Hebnar. Kroměřížsko je považováno za obilnici kraje, zemědělci zde pravidelně dosahují nejvyšších výnosů. Právě proto se oslava konce sklizně koná v Kroměříži.

Slavnost začíná v pátek 17. srpna v 10:00 dožínkovým jarmarkem na Velkém náměstí, který doplní od 15:00 workshop Plody země v krásu proměněné. V 19:00 přijdou na řadu pozdravy partnerských měst. Ve 20:00 první den dožínek zakončí koncert rockové cimbálové muziky Šajtar. V sobotu 18. srpna v 10:00 pokračuje dožínkový jarmark, který bude doprovázet výstava zemědělské techniky. V 10:00 vyjde z Komenského náměstí dožínkový průvod krojovaných na Velké náměstí.

V 11:00 je na Velkém náměstí na programu slavnostní zahájení, při kterém převezme dožínkový věnec hospodář – zlínský hejtman Jiří Čunek. O půl hodiny později převezmou ocenění vítězové soutěže Regionální potravina Zlínského kraje. Od 14:30 začnou vystoupení folklorních souborů a dechových hudeb. Od 8:00 se také na nádvoří Klubu Starý pivovar koná gastrofestival, na němž bude každý region prezentovat své speciality. I gastrofestival oživí folklorní program.

„Dožínky pak od 22:00 zakončí závěrečná laserová světelná show. Půjde o novinku, která tady nikdy nebyla. V sobotu v 13:00 se ještě v chrámu sv. Mořice uskuteční děkovná mše svatá za úrodu,“ popsala ředitelka Domu kultury v Kroměříži Daniela Hebnarová.

Dožínky jsou jednou z nejstarších domácích i světových lidových tradic. Jejich smyslem byly oslava ukončení sklizně obilí, které zajišťovalo obživu na další období, a poděkování za štědré dary poskytnuté přírodou. Většinou se odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost žence pohostit a radovánky chasy zaplatit. Dožínky se v Kroměříži konaly do roku 1974, tradice byla obnovena až v roce 2007.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web spravuje Webklient