Podívejte se na zimní stadion v Prostějově a jeho proměny v čase

(Aktualizováno před )

Podívejme se do historie zimního stadionu v Prostějově. Na prostějovském zimním stadionu hrají svá domácí utkání LHK Jestřábi Prostějov a mládežnický tým SK Prostějov 1913. Umělé kluziště bylo vybudováno v roce 1957 na místě, kde dnes stojí zimní stadion. A jen poznámka na okraj, předtím se v Prostějově nebruslilo jen na rybnících, ale i na kluzišti, které se nacházelo v areálu tenisových kurtů ve Sportovní ulici.

Zimní stadion má unikátní zastřešení, jehož konstrukci navrhl slavný projektant Ferdinad Lederer. Konstrukci vyrobily prostějovské Hanácké železárny. Ocelová konstrukce zastřešení má tvar a skladbu lamelové klenby o rozpětí oblouku 80 metrů. Je složena z 218 kusů stejných skladebných prvků vyrobených v dílnách prostějovských železáren. Jejich spojení je zajištěno přírubovými šroubovanými spoji. Na ocelové klenbě je zavěšen podhled umožňující umístění svítidel. Krytinu střechy tvoří tvarované hliníkové tenkostěnné profily o skladební šířce 80 cm s výškou vlny 4 cm. Použití krytiny v oblouku na tak velké ploše bylo v tehdejším Československu ojedinělé.

Zastřešení bylo dokončeno a slavnostně předáno 23.února 1976. V bezprostřední blízkosti haly byl postupně vybudován komplex se společenským zázemím: motelem, restaurací a barem.

V roce 1996 prošla hala rozsáhlou rekonstrukcí, když byly především zmodernizovány šatny, sociální zařízení a instalováno nové akustické ozvučení haly. Od té doby byly v průběhu rekonstrukcí provedeny další modernizace – mimo jiné vybudování VIP prostor, výstavba nového hlavního vchodu, vrátnice, byly vyměněny skleněné výplně, oprav doznala i ledová plocha a chlazení.

V roce 2010 získalo město Prostějov od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových bezúplatně pozemky pod celým areálem.

Hlediště pojme na dvou podélných tribunách celkem 5125 diváků, obě tribuny mají část s lavičkami pro sedící diváky, kterých se na ně vejde cca 1500 a nad nimi je pak sektor pro diváky stojící. Zimní stadion má vyhrazen zvláštní sektor pro fanoušky hostujícího týmu o kapacitě několika set diváků, oddělený od dalšího prostoru stadionu kovovými zábranami. Sektor má svůj zvláštní vchod a samostatný bufet.

V roce 2005 došlo na modernizaci ledové plochy. Stavaři položili a zabetonovali dvacet šest kilometrů chladicího potrubí. Položili osm tisíc metrů čtverečních hydroizolace a poloviční množství tepelné izolace, které byly zality 200 kubíky betonu. Výměny se dočkaly také mantinely, kterých je celkem 170 metrů a jsou opatřeny tvrzenými ochrannými skly. Dále se zrenovovaly střídací a trestné lavice a vybavení pro časoměřiče. Ledová plocha má nyní rozměry 60 x 29 metrů a o jeho úpravu se stará rolba značky Zamboni, která byla pořízena už v roce 2002.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz