Zdravotničtí odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost. Ministr to nechápe

(Aktualizováno před )

Dnes dopoledne oficiálně oznámil Odborový svaz pracovníků ve zdravotnictví, že vstupuje do stávkové pohotovosti. Hlavním požadavkem je, aby vláda dodržela slib o plošném desetiprocentním růstu mezd ve zdravotnictví od příštího roku. Odborový svaz po různých jednáních o zvyšování platů zatím nevidí žádné záruky od ministerstva zdravotnictví, že by mělo od roku 2019 dojít ke splnění slibů. „Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vás žádá o dodržení vašeho původního slibu a o zvýšení platových tarifů od 1. ledna 2019 o 10 procent pro všechny zaměstnance v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních,“ je uvedeno v otevřeném dopisu, který je směřován ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi. „Důvodem vyhlášení stávkové pohotovosti je neúspěšně probíhající jednání o zvyšování platů a mezd a nedodržení dříve daných slibů. V praxi se dál prohlubuje personální krize, která už ohrožuje rozsah a kvalitu poskytované péče,” uvedl svaz v tiskové zprávě distribuované na dopolední tiskové konferenci.
Ministr Vojtěch nesouhlasí s rozhodnutím stávkové pohotovosti a uvádí, že v minulých letech platy postupně rostly. Za posledních pět let stouply o 30%.
Vláda navrhuje celoplošné navýšení mezd napříč celé veřejné sféry a to průměrně o šest procent. Nejvíce by dostali přidáno učitelé, nejméně např. vojáci či policisté. Kabinet by měl tuto záležitost projednat do konce září, poté už musí Sněmovně odevzdat návrh na hospodaření v příštím roce.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz