Vsetínští nohejbalisté jsou nejlepším klubem světa

V sobotu 11. srpna se na Vsetíně odehrála nejvýznamnější nohejbalová akce, jakou kdy mohlo Valašsko spatřit. Sjelo se k nám osm vítězů ligových soutěží z celého světa, aby se utkali o titul světového klubového šampióna. Po skvělém výkonu se jím nakonec stal domácí NK Climax Vsetín, a mohl tak z rukou starosty Vsetína Jiřího Růžičky převzít pohár pro vítěze.

NK Climax se o pořadatelství akce přihlásil poté, co se loni stal vítězem české extraligy. Vsetínského světového poháru se nakonec zúčastnily týmy z osmi zemí, které byly rozděleny do dvou skupin. Ve skupině A se utkaly celky Tengo Salonta (Rumunsko), NO KAC Košice (Slovensko), Szeged (Maďarsko) a Healthgroup Kyjev (Ukrajina). Skupinu B tvořily týmy: NK Climax, Nantes LTB (Francie), KS Blokers Lodz (Polsko) a San Diego (USA).

Ve skupinách se odehrála utkání všech týmů navzájem, každé sestávalo ze singlu a zápasů dvojic a trojic. Ve skupině A měl obhájce titulu ze Salonty překvapivě těžkosti v utkání se Szegedem, a o vítězství ve skupině ho po boji připravil tým Košic. Čtvrtou příčku obsadil Kyjev. Ve skupině B domácí neztratili ani jediný set, přičemž trenér Perun využíval širokého kádru, a zapojil do hry celkem 10 hráčů. Druhé místo získalo Nantes před Lodží a San Diegem.

Semifinále, do kterého postupovaly dva týmy z každé skupiny, se hrálo na tři vítězné zápasy, v pořadí singl, dvojka, trojka, dvojka, singl. Utkání Košic proti Nantes bylo vyrovnané, ale slovenský mistr nakonec zvítězil 3:0.

NK Climax přistoupil k semifinále se Salontou koncentrovaně. V úvodním singlu Stupák nedal Soreanovi šanci, a podobně i v tandemu s Brutovským porazili rumunskou dvojici 2:0. Do trojky nejprve vsetínský trenér Perun poslal na hřiště Gebela s Chalupou a dorostencem Majštiníkem, po váhavém začátku ale prohrávali domácí 3:6 a došlo ke střídání. Gebel, Brutovský a Gargulák nakonec stav otočili a po vítězství 2:0 získali i třetí bod v utkání.

Finále zahájil ve velkém stylu Ladislav Stupák vítězstvím 2:0 nad Igorem Hulinem. Brutovský se Stupákem pak porazili Belka s Markem Hulinem. Dramatický průběh měl až zápas trojic, kde Belko s bratry Hulinovými trápili Chalupu s Gebelem a Gargulákem. Nepříznivý vývoj úvodního setu neodvrátilo ani střídání Brutovského místo Chalupy. Do druhého setu ještě přišel místo Gebela Stupák, aby soupeře potrápil smečovaným servisem. Vsetínští rychle získali náskok 5:1, ale pak soupeř skóre srovnal na 5:5. Do koncovky ještě vystřídal Gebel Garguláka a Climax srovnal na 1:1. Ve stejném hráčském složení už se odehrál i rozhodující třetí set, kde domácí s převahou uspěli, a zvítězili tak v utkání i celém UNIF Club World Cupu. Třetí nakonec skončila Salonta.

„Ziskem vítězné trofeje na Club World Cupu završil NK Climax Vsetín svou cestu, kdy od okresního přeboru v roce 1996 po 22 letech dosáhl nejvyšší mety, jaké může klubový tým vůbec dosáhnout,“ řekl spokojeně Vít Zgarba.

Sestava NK Climax Vsetín: trenér Patrik Perun, kapitán Lumír Gebel, Jan Brutovský, Rudolf Vichtora, Jan Chalupa, Petr Gargulák, Michal Plachý, Ladislav Stupák, Silven Gálus, Marek Novosad, Tomáš Andris, Daniel Bílý, David Majštiník, Stanislav Tomek, Miroslav Tomek.