Vláda počítá se schodkem 50 miliard. Opozice namítá: Projídáme budoucnost

(Aktualizováno před )

Vláda v demisi schválila při úterním zasedání rozpočet na příští rok se schodkem 50 miliard, což je stejná částka jako pro letošní rok. Opozice tuto částku kritizuje.

Kromě příštího roku se vláda zabývala výhledově i následujícími léty 2020 a 2021.
Ministryně financí v demisi Alena Schillerová uvedla, že částka 50 miliard korun by měla být nepřekročitelná.

Nejvíce výdajů půjde opět na důchody a také na platy, které by se pro příští rok měly zvýšit u zaměstnanců ve školství, ale i úřadů a ministerstev.
Naopak se počítá s menšími výdaji na sociální dávky.

Pro rok 2019 budou prioritou investice, které půjdou do dopravních staveb, ale i do různých dotačních programů ministerstva pro místní rozvoj. Zde se počítá s částkou 80 miliard korun.

Jak už bylo řečeno, budou se zvyšovat platy u úředníků, zároveň ale se počítá s jejich částečným propouštěním.

Ani na kulturu se při včerejším zasedání vlády nezapomnělo. Platy zaměstnanců muzeí, divadel a dalších kulturních institucí jsou dlouhodobě pod celostátním průměrem. Pro rok 2019 se počítá s průměrným platem v této oblasti kolem 30 tisíc korun.

Pravicová opozice není se schodkem 50 miliard na příští rok příliš nadšená. “Je těžko uvěřitelné, že při současných výborných ekonomických podmínkách připravila vláda A. Babiše rozpočet se schodkem 50 mld. Ale vlastně se tomu nelze divit. Premiér Babiš nedokáže už 8 měsíců sestavit vládu s důvěrou – a jeho vláda bez důvěry nedokáže připravit rozumný rozpočet,” uvádí na svém twitteru předseda ODS Petr Fiala.

I předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nenechal bez odezvy návrh na rozpočet pro příští rok. “Je to nezodpovědné projídání budoucnosti. Takto by se žádná firma opravdu řídit nedala.“

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz