Velké peníze ještě neznamenají kvalitu. České fotbalové kluby se zpravidla v přestupové politice zmýlí

V pátek přestoupil do pražské Slavie nigerijský útočník Peter Olayinka. Částka, kterou za něj Slavia vydala je druhá největší, kterou české kluby použily na nákup fotbalisty.

Když v roce 1997 přišel ze Slovanu Bratislava do Sparty Praha útočník Szilárd Németh za cenu 35 milionů korun, byla to bomba. Málokdo věřil, že se tato částka v přestupových cenách zdvojnásobí. Trvalo to skoro dvacet (!) let, než ho někdo překonal.

V roce 2016 přišel do Slavie s velkou slávou a pověstí výtečného střelce slovenské ligy Gino van Kessel (také za 35 milionů). Jenže moc se v naší lize neohřál a po půl roce se nenápadně z našich končin vytratil. Hodně se mluvilo i o částce 73 000 000 (!), kterou vydala Sparta za svého (!) bývalého hráče Václava Kadlece, který v té době hrál v dánském Midtjyllandu. Kvůli zdravotním problémům zatím toho “za ty prachy” moc nepředvedl.
V loňském létě se Sparta mohutně posilovala. Nebála se dát za izraelského útočníka Tal Ben Chaima 76 “melounů”. Po předvedených výkonech by ho však snad nekoupila ani Horní Dolní za tisícovku, až tak mizerné byly jeho výkony. Přesto si ho Sparta zatím ponechala a dá mu ještě šanci.

Na vrcholu přestupového žebříčku je znovu Sparťan, Rumun Nicolae Stanciu. Částka 115 milionů, kterou za něj Letenští Anderlechtu Brusel vydali je obrovská, ale tato posila se zatím jeví velmi sympaticky a jako jeden z mála podávala na jaře slušné výkony. Nyní však bude potřeba, aby Stanciu svoji hrou dopomohl Spartě nejenom k titulu, ale i k úspěchu v Evropské lize. Proto je zatím předčasné definitivně hodnotit jeho přínos pro klub.

Z předcházející vět vyplývá, že neplatí přímá úměrnost, čím dražší hráč, tím kvalitnější výkony…

Scroll to Top
Web spravuje Webklient