V úterý podepíšou koaliční smlouvu a druhý den požádají o důvěru

(Aktualizováno před )

Hnutí ANO a strana ČSSD podepíšou v úterý koaliční smlouvu. Ve stejný den by mělo dojít i k podpisu dohody s KSČM o tolerování vlády. Premiér Andrej Babiš to řekl novinářům na summitu v Bulharsku.

Po úterních podpisech bude následující den Poslanecká sněmovna projednat vyslovení důvěry kabinetu ANO a ČSSD podporovanému komunisty. Babiš počítá s tím, že vláda důvěru získá.
Spekuluje se, že by vládu neměla podpořit bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová z hnutí ANO. „Já jsem s ní mluvil ve čtvrtek ráno o obraně. S paní Šlechtovou jsme si vyjasnili některé věci. Nevidím důvod, že by měla být proti,“ dodal Babiš.

Dohoda s KSČM však nemá znamenat, že komunisté musí vždy hlasovat pro zákon, který předloží koaliční vláda. „Není tam žádný závazek u všech zákonů stejně hlasovat,“ uvedl premiér.

Koaliční vláda se sestavovala dlouhé měsíce. Varianta ANO + ČSSD s tolerancí komunistů byla už blízko podpisu před pár měsící, ale nekonec došlo ke krachu. Pak se nabízela varianta ANO plus tolerance SPD a KSČM. Nakonec to však definitivně vypadá znovu na první variantu.

ČSSD spolu s ANO dají v poslanecké sněmovně 93 poslanců. Patnáct komunistických členů sněmovny by vládě dodalo potřebnou nadpoloviční většinu v parlamentu.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz