V Ostravě proběhla výstava ke stému výročí státu

Důl Michal ožil výstavou Pořád spolu. Představuje českou a slovenskou výtvarnou scénu od 80. let minulého století až po současnost. Zastoupení jsou i ostravské legendy Eduard Ovčáček a Eduard Halberštát, mezi vystavujícími autory najdeme Jakuba Špaňhela, Daniela Balabána nebo Jiřího Surůvku.

Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity ve spolupráci s Fakultou umění připravila výstavu 45 českých a slovenských výtvarníků a skupin se stovkou uměleckých děl. Ta představena českou a slovenskou výtvarnou scénu na pozadí významných historických souvislostí s důrazem na tradiční roli měst Ostravy a Košic jako důležitých center československé kulturní vzájemnosti. Symbolicky je připomenuto období normalizace a zvláštní pozornost je věnována vybraným aspektům výtvarného dění v první polovině devadesátých let, které jsou konfrontovány s aktuálními výtvarnými projevy.

Ostravští výtvarní umělci jsou zastoupeni díly, jejichž vznik spadá do osmdesátých a první poloviny devadesátých let. Slovenští autoři se představují ostravskému výtvarnému publiku převážně aktuální tvorbou. Obrazy Daniela Balabána a Jakuba Špaňhela jsou z roku 1987. Eduard Ovčáček není prezentován lettristickým námětem, ale experimentem s propalovaným papírem. Návštěvníci mezi exponáty objeví plastiku Maria Kotrby, lebky vytvořené Petrem Lysáčkem a Jaroslavem Koléškem anebo Surůvkův portrét malířky Hany Puchové. Zajímavé je srovnání námětů českých a slovenských výtvarníků.

Součástí výstavy jsou také vzdělávací programy pro děti a seniory, které připravují vyučující Pedagogické fakulty. K výstavě byl vydán obsáhlý katalog. Výstava trvá do 19. srpna.

Vystavující výtvarní umělci a skupiny: Karel Adamus, Daniel Balabán, Katarína Balúnová, Juraj Bartusz, Zdeněk Janošec Benda, Erik Binder, Marko Blažo, Martin Cach, Svetlana Fialová, Eduard Halberštát, Aleš Hudeček, David Jedlička, Martin Klimeš, Jaroslav Koléšek, Mario Kotrba, Milan Lasota, Dáša Lasotová, Peter Lipkovič, Petr Lysáček, Vladimír Merta, Eduard Ovčáček, Petr Pastrňák, Martin Popelář, Marek Pražák, Hana Puchová, Peter Rónai, Rudolf Sikora, Boris Sirka, Kamera Skura, Denisa Spodniaková, Marián Straka, Ivo Sumec, Jiří Surůvka, Katarína Szanyi, Adam Szentpétery, Jiří Šigut, Pavel Šmíd, Helena Šmídová, Jakub Špaňhel, Simona Štulerová, Tatiana Takáčová, Miloš Urbásek, Ján Vasilko, Jan Wojnar, Vlasta Žáková.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz