V liberecké městské galerii odstartovala výstava skla

(Aktualizováno před )

Slavnostní vernisáží odstartovala v pátek 30. listopadu historicky třetí výstava v Malé výstavní síni naproti radnici. Expozice „Sklo a světlo“, kterou pořádá statutární město Liberec, prezentuje práce studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Nová městská galerie tak návštěvníkům představuje řemeslo, které proslavilo Liberecký kraj po celém světě.

V prostorách Malé výstavní síně bude až do 3. února 2019 k vidění ochutnávka všech výtvarných oborů sklářské školy – rytí skla, malování skla, broušení skla, design světelných objektů a sklo v architektuře. Podle kurátorky výstavy Jitky Mrázkové se mezi laickou veřejností stále málo ví, že sklářské školství má v České republice dlouhou historii a z hlediska sklářské výroby i výtvarné kultury má zásadní význam pro celý svět.

„Sklářská škola v Kamenickém Šenově má tradici sahající až do poloviny devatenáctého století a postupem času vychovala celou řadu významných sklářů, kteří reprezentují české sklo u nás i v zahraničí, jako jsou Vladimír Jelínek, Ladislav Oliva, Jan Novotný, František Janula, Jiří Šuhájek, Ivo Rozsypal, Vladimír Klein, František Janák, Stanislav Honzík, Martin Velíšek, Alena Matějková, Pavel Mrkus, Karolína Kopřivová-Jankovcová, Lada Semecká, Anna Polanská a další. Ostatně i vedení školy a pedagogický sbor tvoří špičkoví skláři a výtvarníci v čele s ředitelem školy Pavlem Kopřivou,“ vyjmenovala Jitka Mrázková.

Za město se slavnostní vernisáže zúčastnil náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr, který se o novou městskou galerii výrazně zasadil. „Návštěvníci Malé výstavní síně asi snadno pochopí, že i třetí výstavou si tak trochu testujeme, co všechno galerie unese jak v oblasti umělecké (výtvarný obor), v oblasti vlastní kapacity prostoru (typy a velikosti vystavených předmětů), tak ve svém lokálně-regionálním ukotvení. Je to součást přípravy dlouhodobého kvalitního dramaturgického plánu MVS. Po fotografii, malbě a drobných plastikách proto tentokrát návštěvníkům představíme užitné i umělecké sklo, což ve spojení s tradicí Kamenického Šenova výrazně přesahuje regionální dopad,“ komentoval Ivan Langr, který se spolu s kurátorkou výstavy Jitkou Mrázkovou a ředitelem sklářské školy Pavlem Kopřivou postaral o slavnostní zahájení výstavy.

Malá výstavní síň sídlí na náměstí Dr. E. Beneše 2/10 a pro návštěvníky je otevřena každý den mimo pondělí. Základní vstupné činí 20 korun, snížené polovinu (senioři nad 60 let, děti od 6 do 15 let, zdravotně postižení) a školní skupiny mají vstup zdarma. Volný vstup je možné využít také každý čtvrtek a při zakoupení jakékoli prohlídky realizované Městským informačním centrem Liberec.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz