V Liberci vrcholí přípravy na rekonstrukci bazénu, chybí jen peníze

(Aktualizováno před )

O další krok dopředu se posunula příprava celkové rekonstrukce plaveckého bazénu v Liberci.
Město má už v rukou vypracovanou projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí, která upřesňuje celkové náklady. Ty dosahují 620 milionů korun bez DPH. Bazén je už ve stavu, kdy je jeho oprava podle odborníků neodkladná.

„Realita je taková, že pokud se do celkové rekonstrukce nepustíme, hrozí, že budeme bez bazénu. Situace je vážná a jediný problém je sehnat potřebné peníze. Na tom intenzivně pracujeme. Kompletní rekonstrukce se odkládá už několik let a přitom každý rok nás stojí provizorní opravy tři čtvrtě milionu korun. Bez nich by městský bazén už dávno nefungoval,“ řekl primátor Liberce Tibor Batthyány.

Za prioritu označil opravu a modernizaci dožitého bazénu také náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela. „Potřebujeme bazén, který bude jednak vyhovovat současným normám, ale také bude po všech stránkách moderní. A myslím, že Liberečané si dnes již nedovedou život bez městského plaveckého bazénu představit,“ uvedl.

Předpokládaná cena odpovídá nákladům realizovaných rekonstrukcí podobně velkých bazénů v republice. „Před šesti lety rekonstruovali srovnatelně velký bazén v Pardubicích a vyšlo to na 550 milionů korun. Aktuálně tam řeší přístavbu 25 metrového bazénu za 55 milionů. S tím už v našem projektu počítáme. Doba však pokročila, změnila se situace na trhu a stouply ceny stavebních prací,“ poznamenal primátor.

Do konce roku bude mít radnice vypracovanou prováděcí dokumentaci. Ta už bude obsahovat bližší specifikaci materiálů, řešení detailů stavby, výpisy použitých prvků, technologické postupy a bude sloužit už jako podklad pro samotnou stavbu.

Třiatřicet let starý plavecký bazén doposud neprošel generální opravou, přestože některé technologie a konstrukce jsou už dávno za hranicí své životnosti. Kritický je stav vzduchotechniky, střechy a obvodového pláště. Naléhavá je i oprava nosných konstrukcí, elektroinstalace, rozvodů vody a kanalizace.

Úplná uzavírka, včetně přístavby pětadvacetimetrového bazénu a potápěčské věže (otevřeno v září 2012), bude v době rekonstrukce nezbytná, protože i tato novostavba využívá část původní technologie, která bude nahrazena za novou. „Celá technologie je tak provázaná, že nejde vyřadit z provozu jen jednu část. Bude se muset uzavřít celý bazén. Uvědomujeme si, že to přinese velká omezení. Vždyť liberecký bazén navštíví ročně 350 tisíc lidí a využívají jej plavecké kluby, školy a školky,“ vysvětlil primátor Tibor Batthyány.

Projekt počítá s rozsáhlými stavebními úpravami v suterénu, kde je umístěna veškerá technologie úpravy vody. Modernizace by se dočkal i hlavní vstup a zázemí pro návštěvníky, kteří by s hodinkovým čipem na ruce zamířili do nově situovaných šaten a sprch v pravé části. Stěhování by čekalo i sauny. Nerezový tobogán by zůstal zachován a starý červený by nahradil zcela nový. Projekt počítá i s modernějším venkovním vzhledem, sjednoceným podle přístavby z roku 2012.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz