V Brně začne fungovat nový systém parkování

(Aktualizováno před )

Od 1. září letošního roku začnou v nejužším centru Brna fungovat pravidla, díky nimž zde snadněji zaparkují lidé, kteří zde bydlí či podnikají. Centrum se také zklidní a ubyde v něm provozu, který omezoval chodce.

„Tento nový systém je potřeba důkladně vysvětlit a představit. Město Brno proto připravilo informační kampaň, která bude od července informovat o podrobnostech nového systému a bude lidem na očích na mnoha místech v centru města i v dalších oblastech,“ uvedl náměstek primátora města Brna pro oblast dopravy Richard Mrázek.

Regulace v centru města funguje už řadu let. V roce 2007 zde byly instalovány sloupky regulující vjezd. Lidé, kteří tu bydlí či podnikají, si dosud vyřizovali oprávnění – několik variant papírových kartiček, které se obtížně kontrolovaly a mnohdy také různými způsoby zneužívaly.

Tato povolení budou nyní nahrazena elektronickou databází registračních značek, díky níž bude kontrola probíhat automaticky. Lidé i firmy budou mít ke správě svého účtu přístup z internetu.

Nejpřísnější varianta systému, která bude kontrolovat vjezd i parkování, bude fungovat jen v centrální části města, kde je nejméně prostoru a největší pohyb chodců (včetně pěších zón).

V dalších oblastech města se bude zavádět pouze regulace parkování, a to takto:

-vždy pouze tam, kde to bude chtít městská část
-takovým způsobem, jak to bude městská část požadovat

Nyní jsou stanoveny ceny a pravidla pro nejužší centrum a první tři oblasti městské části Brno-střed. V těchto prvních třech oblastech bude regulace parkování platit od 1. listopadu letošního roku.

Systém nyní počítá s tím, že na většině ulic, kde se regulace zavede, bude omezeno parkování jen přes noc, aby zde snadno zaparkovali rezidenti.

Regulaci přes den je potřeba zavádět jen na nejfrekventovanějších místech, kde je výhodné mít větší obrátkovost vozidel. Díky tomu se zvýší šance, že zde lidé zaparkují, aby si v krátkosti něco vyřídili. Na dlouhé odstavení auta tato místa nebudou výhodná.

Existovat bude také řada ulic a míst, kde parkování nebude regulováno vůbec.

Kde se lidé o novém systému parkování dozví:

-na webové stránce www.parkovanivbrne.cz , která bude na začátku července spuštěna v rozsáhlejší podobě
-v letácích, které budou k dispozici na přepážkových pracovištích města Brna i městské části Brno-střed
-na informačních hypercubech (reklamních kostkách) v ulicích centra Brna
-informace budou i na plachtách, které budou zakrývat nové dopravní značky před tím, než začnou platit. Svislé dopravní značky budou pracovníci Brněnských komunikací instalovat v průběhu letních měsíců, platit začnou od 1. 9.
-na reklamních plochách na tramvajích a v tramvajích
-v letním čísle Brněnského metropolitanu
-na sociálních sítích
-na kontaktním pracovišti na Zvonařce 5, které se otevře na konci července
-na konci června se budou konat dvě veřejná projednání, na která jsou adresně zváni lidé, kteří mají vyřízena dosavadní povolení a budou žádat o nová

Převzato ODTUD

- reklama -

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz