V Benešově proběhly tradiční flétnové koncerty

(Aktualizováno před )

Tradiční závěrečné flétnové koncerty pod vedením Jany Šeborové proběhly v neděli 10. června 2018 v tělocvičně MC Hvězdička nad COOPem v Bezručově ulici v Benešově.

V průběhu celého odpoledne se vystřídala celkem čtyři oddělení a flétnový soubor. První oddělení si připravilo “Koncertní pohádku” sestavenou ze skladeb na tři noty, například “Žába leze do bezu”, “Halí dítě” nebo “Foukej, foukej větříčku”. Druhé oddělení představilo lidové a umělé písně, jako “Když jsem jel do Prahy pro hrách”, “V zahradě na hrušce” nebo “Tancovali myšák s myškou”. Děti a rodiče ze třetího oddělení začali hrát letos na flétnu obouručně, proto potěšili své publikum písničkami, jakými jsou “Dú Valaši, dú”, “Adámku náš” nebo “Tanec včelích medvídků”.

Hráči čtvrtého oddělení zahráli celkem 11 skladeb. Byly to jak písně lidové a umělé, například “Náchodský zámeček” nebo méně známý “Kozílek”, pohádkové “Mach a Šebestová” a “Rozvíjej se poupátko”, tak renesanční vícehlasé skladby “Magdaléna”, “Hupauf” a “Recoupé”. Na závěr – jako připomínka stoletého výročí vzniku naší republiky – zahráli dvojhlasně oblíbenou píseň T. G. Masaryka “Ach synku, synku”.

Flétnový soubor sdružuje děti a rodiče, kteří už absolvovali všechna oddělení a chtějí pokračovat ve hraní náročnějšího repertoáru. Na nedělním koncertu tak od nich zazněly převážně historické vícehlasé skladby, především různorodé renesanční tance, jako “pavana” – pomalý ceremoniální tanec původem ze Španělska a Itálie, “saltarello” – původem italský skočný tanec, “allemanda” – pomalý tanec původem z Francie a Německa, “gaillarda” a “tourdion”- veselé tance populární především v 16. století na dvorech celé Evropy. Své vystoupení uzavřel soubor skladbou “cut bransle – Charlotte” ze sbírky renesančních tanců Thoinota Arbeaua v úpravě současného autora Davida Yardleye.

Všem malým i velkým flétnistům patří velký dík za krásný předprázdninový hudební zážitek.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz