TOP 09 není jednotná. Opět se prokázalo napětí mezi Kalouskem a Pospíšilem

(Aktualizováno před )

Miroslavu Kalouskovi, bývalému předsedovi TOP 09, se nelíbí postoj současného lídra “topky” Jiřího Pospíšila ohledně pomoci imigrantům. Kalousek je popuzen, že Pospíšil souhlasí s názorem premiéra Andreje Babiše, který odmítá přijmout 20 žadatelů o azyl.

“J.Pospíšil pochválil A. Babiše za postoj k žádosti italské vlády. Respektuji svého předsedu, nemohu ale s tímto názorem souhlasit. Ochota prověřit na našem území 20 žadatelů by nás neohrozila a zajistila by nám respekt spojenců. Takhle jsme sobci. Trapné a mimo program TOP09,” uvedl na svém twitteru Miroslav Kalousek.

Minulý týden požádal italský premiér Giuseppe Conte evropské země, zda by každá nemohla přijmout určitý počet migrantů z lodi, která kotvila v italských vodách. Některé země souhlasily (např. Malta, Francie, Německo, Španělsko či Portugalsko), jiné pomoc odmítly. Mezi nimi byla i Česká republika. “Musíme pomoci migrantům v zemích, odkud přicházejí, mimo hranice Evropy, aby se na cestu vůbec nevydávali. Přijímat lidi není žádné řešení, naopak to ještě zvětšuje problém, který v Evropě máme,” odpověděl premiér Andrej Babiš na žádost o pomoc.

Jiří Pospíšil má za to, že by se mělo Itálii pomoci jiným způsobem, například finančně.

V současné chvíli se plánuje schůzka obou premiérů, italského i českého, právě na toto téma.

Vztahy mezi Miroslavem Kalouskem a Jiřím Pospíšilem jsou dlouhodobě napjaté. Kalousek dává např. najevo, že když on byl kritizován za propad preferencí TOP 09, proč zatím nedošlo k jejich zvýšení za “panování” nového předsedy. TOP 09 se podle průzkumů pohybuje v tuto chvíli pod hranicí pěti procent.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz