Tomáš Galásek přijel do Baníku na několikadenní stáž

(Aktualizováno před )

Velmi příjemné zpestření tréninku zažili ve čtvrtek dopoledne baníkovci z kategorie U17. Trenérský tým, který dopolední jednotku vedl, totiž rozšířila jedna z baníkovských legend – Tomáš Galásek. Odchovanec Baníku, bronzový medailista z mistrovství Evropy a dvojnásobný mistr nizozemské ligy strávil s Baníkem několik dní na krátké stáži.

Jak se nápad, že v Baníku absolvujete stáž, zrodil?
Vlastně úplně přirozeně. Trávím teď na Ostravsku, konkrétně ve Staré Vsi, momentálně dovolenou. Přijeli jsme za rodinou. Tak jsem toho využil a domluvil jsem se s Petrem Mašlejem. Už je to dlouho, co jsem odsud jako hráč odešel. Pracoval jsem teď v Německu jako trenér mládeže v FSV Erlangen-Bruck a napadlo mě prohlédnout si a třeba se i zúčastnit tréninků některých mládežnických kategorií Baníku.

A jakou jste v Baníku nabyl zkušenost?
Ta cesta, kterou se teď Baník vydal, se mi moc zamlouvá. To už ale pozoruju nějakou dobu, o to víc jsem to chtěl vidět na vlastní oči.

Určitě víte, že Baník, i ve spolupráci s městem, velice rozšiřuje své mládežnické zázemí. Nový tréninkový areál vznikne na Bazalech, zkvalitnil se areál v Porubě, buduje se velké centrum na Vistě…
Ano, vím to. Je samozřejmé, že lepší podmínky znamenají lepší předpoklady pro výchovu nových hráčů. Ale není to automaticky. Sám jsem to viděl při poslední návštěvě baníkovské sedmnáctky v Lipsku.

Ano, tam Baník vyhrál 4:2.
Přesně tak. A přitom Lipsko má k dispozici supermoderní akademii, podmínky s Baníkem naprosto nesrovnatelné. A Baník Lipsko přehrál a porazil. Co tím chci říct? Ano, je skvělé, že se v Ostravě buduje zázemí. Ale ti kluci si nesmí myslet, že teď budou mít méně práce. Nesmí se nechat rozmazlit. Musí se udržet, ovládnout a zůstat pokorní. Aby si podmínek, které tady jednou budou mít, a nebude to asi tak dlouho trvat, vážili. Aby nezpychli a aby je naopak motivovalo to, že mají lepší a lepší možnosti k rozvoji a růstu.

Co ještě vás při stáži v Baníku zaujalo?
Samozřejmě to, že tady pracují i bývalé hvězdy Baníku, které se zajímají o klubovou mládež. Viděl jsem na tréninku Vencu Daňka, pro mládež pracuje Renda Bolf i Radek Slončík, vrátil se i Ivo Staš. To je skvělé. A kromě nich má Baník, jak jsem si všiml, i další šikovné trenéry.

Jste v častějším kontaktu s Petrem Mašlejem, šéfem mládežnického úseku Baníku?
Ano, s Peťou jsme hodně v kontaktu. Zažili jsme spolu stáž v Borussii Mönchengladbach. Vím, že se chce pořád hodně učit a poznatky použít pro práci v Baníku. Daří se mu to. Pokud ho všichni podpoří a udělají maximum podle jeho představ, mládež Baníku se hodně posune a jednou to opravdu dospěje do stadia, kdy Baník nebude muset nakupovat hotové dospělé hráče z jiných klubů.

Jak hodnotíte fotbalové kvality hráčů, které jste měl možnost na trénincích vidět?
Viděl jsem několik tréninků různých mládežnických kategorií Baníku. Ale srovnávám teď s mládeží v klubu, kde jsem působil, což byla třetí nejvyšší německá dorostenecká soutěž. A v tomto srovnání jsou na tom kluci z Baníku určitě lépe. Vyšší je určitě tréninková intenzita, i technicky jsou šikovní. Musím říct, že jako trenérovi se mi to, co jsem za tu krátkou dobu v Baníku uviděl, hrozně zamlouvalo.

V klubu FSV Erlangen-Bruck jste skončil. Jaké máte nyní plány?
Uvidíme. Rozhodně si naplánuju nějaké další stáže. Mám kontakty v Holandsku i Německu. A samozřejmě v Česku, konkrétně hlavně v Baníku.

Petr Mašlej vám určitě nějakou nabídku předestřel…
Musím říct, že ano. A že mě to potěšilo. Potřebuju teď nějaký čas. Jednak na další sebevzdělávání a taky na rozmyšlenou, co a jak dál. Dívám se teď, jak to kde chodí. Pokud jde o Baník a můj návrat sem, mohlo by to být časem reálné. Ale vede k tomu ještě cesta, která by trvala nejméně několik měsíců. Možná rok. Kdoví.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz