SPD není extremistická strana, zní z Hradu

(Aktualizováno před )

V minulém týdnu zveřejnilo ministerstvo vnitra zprávu ohledně extremismu, v které se mimo jiné uvádí, že hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) přispívá k atmosféře strachu a k polarizaci společnosti. Ve zprávě se také nepřímo říká, že SPD svým způsobem nahrazuje dosavadní extremistická uskupení.

Toto tvrzení se nelíbí Hradu. Podle něj je nepřijatelné, aby hnutí SPD bylo zařazeno mezi extremistické subjekty. „Naprosto nepřijatelné je zařazení parlamentní politické strany SPD do zprávy, stejně jako mnohá tvrzení autorů zprávy na adresu tohoto politického subjektu a jeho představitelů,“ napsal ředitel hradního bezpečnostního odboru Jan Novák.

Hrad se v připomínkovém řízení ohrazuje proti tomu, aby některé subjekty, v tomto případě SPD, byly pranýřovány “jen proto, že nesdílejí stejný pohled na určité společenské jevy,“ uvedl Hrad. Podle něj by se měly některé pasáže ve zprávě zcela vyškrtnout, mimo jiné i ta o SPD.

Povinností ministerstva vnitra je se připomínkami Hradu zabývat.

Ve zprávě o extremismu se uvádí, že klasická extremistická uskupení jako jsou Dělnická strana sociální spravedlnosti a Národní demokracie už nejsou ve svých projevech tak aktivní jako dříve, maximálně se projevují při fotbalových zápasech. Uvádí se v ní, že radikálnější názory nyní zaznívají z hnutí SPD. Několik členů Svobody a přímé demokracie bylo i kritizováno za svoje výroky. Předseda hnutí Tomio Okamura např. uvedl, že koncentrační tábor pro Romy v Letech nebyl klasickým “koncentrákem”, protože nebyl oplocený a lidé se v něm mohli pohybovat volně. Jeho kolega Miloslav Rozner označil toto místo za “pseudokoncentrák”. Jiný člen hnutí SPD Jaroslav Staník byl obžalován za nenávistné výroky na adresu Židů, Romů a homosexuálů, které pronesl v loňském roce ve Sněmovně.

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz