Soud v Turecku potvrdil českým občanům jejich tresty

(Aktualizováno před )

Markéta Všelichová a Miroslav Farkaš byli v listopadu 2016 v Turecku zatčeni a obviněni, že napomáhají kurdským milicím YPG. Tyto milice jsou v Turecku považovány za teroristické organizace. Markéta Všelichová i Miroslav Farkaš jeli do oblasti jako humanitární aktivisté.

Turecký nejvyšší soud už je dříve odsoudil k trestu odnětí svobody na šest let a tři měsíce. Obžalovaná dvojice se odvolala, ale turecký soud nyní tresty potvrdil. Všelichová s Farkašem teď mají poslední možnost a to je podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva.

České ministerstvo vnitra se o odvolacím rozsudku dozvědělo od právních zástupců obou Čechů. Česká republika mnoho možností pomoci svým občanům nemá. Může maximálně se přidat ke stěžovatelům při podání stížnosti k Evropskému soudu.
České ministerstvo vnitra také navrhuje své turecké protistraně sejít se a znovu prodiskutovat tuto kauzu.

Podle informací turecké konzulky jsou oba zadržení v dobrém fyzickém stavu.

Padla i varianta, že by si případně Farkaš s Všelichovou odpykali trest v Česku. “Je dost těžké, aby u nás někdo byl ve vězení za něco, co u nás není pokládáno za trestný čin. My nepokládáme YPG za teroristickou organizaci, a tudíž těžko může být u nás někdo trestán za něco, co je s ní spojeno,” uvedl už vloni tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz