Sledovaní stopeři zažili rozdílnou premiéru. Sivoka vyloučili, Lischka pomohl udržet čisté konto

S velkým očekáváním vstupovali do víkendových zápasů dva stopeři, Tomáš Sivok z Českých Budějovic a David Lischka ze Sparty. Oba jsou vnímání skoro jako spasitelé svých klubů. Především se to ale týká sparťanského obránce, protože v zádních řadách letenského klubu snad v každém zápase docházelo ke kiksům a tím pádem i ke ztrátám bodů.

Fastav Zlín – Sparta Praha 0:2 (0:2)

Hráčům z Letné se poprvé v této sezoně povedlo nejenom přivézt tři body z venkovního hřiště, ale navíc ještě udrželi čisté konto.
Navíc jim skvěle vyšel úvod do utkání, protože už v 19. minutě vedli 2:0. Poté sice už nevstřelili ani gól, to je však nemusí mrzet, protože zároveň ani žádný neinkasovali. Velkou zásluhu na tom má David Lischka, který dostal poprvé možnost nastoupit ve sparťanském dresu v A-týmu. Tento ostravský odchovanec měl mít premiéru ve Spartě už na jaře, jenže se během ledna zjistilo, že má problémy se srdcem. V tu chvíli nebylo vůbec jisté, zda ještě někdy bude hrát fotbal… Operace se však povedla a 22letého obránce možná ještě čeká hvězdná kariéra. „Za sebe musím říct, že to je krásný pocit, od operace jsem o tom snil. Uběhlo necelých devět měsíců a je to tu. Jsem nesmírně šťastný, že jsem dneska nastoupil,“ řekl Lischka pro klubovou televizi.

Pro Spartu bylo toto vítězství jistě velmi důležité, protože může jít do slavného derby proti Slavii (22. září) více povzbuzena. „Jednoznačně jsme chtěli zvítězit a udržet nulu, abychom se nějakým způsobem nakopli před tím, co nás čeká. Bude to moje první derby, moc se na něj těším,“ dodal Lischka.

Branky: 5. Tetteh, 19. Kanga z pen. Rozhodčí: Houdek – Mokrusch, Hrabovský – Berka (video). ŽK: Giorgadze, Folprecht, Džafič (všichni Zlín). Diváci: 5650.

Zlín: Dostál – Giorgadze (70. Bartošák), Buchta, Azackij – Čanturišvili, Folprecht, Jiráček, Mašek, Fantiš (84. Železník) – Poznar, Wágner (74. Džafič). Trenér: Csaplár.
Sparta: Heča – Sáček, Kaya, Lischka (72. Hancko), Frýdek – Hložek, Mandjeck, Kanga, Krejčí (78. Trávník), Plavšič – Tetteh (63. Kozák). Trenér: Jílek.

Naopak s velmi rozporuplnými pocity odcházel ze hřiště druhý velmi sledovaný stoper devátého kola. Tomáš Sivok navíc opouštěl hřiště předčasně. Ne však, že by už fyzicky nemohl, ale proto že ho rozhodčí vyloučil…

Baník Ostrava – Dynamo České Budějovice 2:1 (1:0)

Sivok trénoval s Jihočechy už od června, ale přesto čekal, zda se neobjeví nějaká zajímavá zahraniční nabídka. Žádná nepřišla, a tak se definitivně rozhodl pro letošní rok obléci bíločerný dres.
Už to vypadalo, že se pod jeho vedením podaří Českým Budějovicím udržet v prvním poločase čisté konto, jenž dvě minuty před odchodem do kabin vstřelil ostravský Fillo úvodní gól. A hned devět minut po změně stran přidali domácí druhou branku. Hostům se povedlo v 81. minutě snížit, ale to bylo z jejich strany vše. Tedy ještě do statistik přispěli červenou kartou Sivoka… „Sivok akorát zatleskal a rozhodčí hned tasil kartu, přišlo mi to směšné. Ten kluk se dva měsíce připravuje, je mi ho líto,“ řekl trenér jihočeského celku David Horejš. „Místo abychom si vážili hráčů jako Baroš nebo Sivok, kteří něco v kariéře dokázali… Tohle mě mrzí a přijde mi to smutné,“ dodal.

Branky: 43. Fillo, 54. Diop – 81. Rabušic. Rozhodčí: Pechanec – Caletka, Ratajová. ŽK: Jánoš – Havel, Sivok, Čavoš, Javorek, Novák, Horejš (trenér). ČK: 90.+1 Sivok. Diváci: 8472.

Ostrava: Laštůvka (69. Budinský) – Fillo, Procházka, Stronati, Fleišman – Reiter, Jánoš, Hrubý (87. Šindelář), De Azevedo – Diop, Baroš (72. Smola). Trenér: Páník.
České Budějovice: Staněk – Čolič, Havel, Sivok, Novák – Čavoš , Havelka (60. Rabušic) – Brandner (79. Mršič), Javorek, Schranz – Ledecký (46. Delarge). Trenér: Horejš.