Školní jídelna v Přibyslavi po prázdninách v zájmu zdraví dětí ztichne

(Aktualizováno před )

Základní limit pro vnitřní hluk je 40 až 50 decibelů, ale v jídelně Základní školy v Přibyslavi někdy dosahoval až 108 decibelů.

Tabulka hlučnosti takovou sílu hluku přirovnává k práci sbíječky nebo rockovému koncertu. Hygienici tvrdí, že trvalý dlouhodobý zvuk nad hranici 70 decibelů má již negativní vliv na lidské zdraví.

Od nového školního roku 2018/2019 bude tak vysoký hluk v přibyslavské školní jídelně, kde se denně podává přibližně 650 obědů, již minulostí.

“Výraznému ztišení naší jídelny nám pomohla dotace Kraje Vysočina ve výši 105 tisíc korun. Stejnou částku jsme ve shodě se samosprávou města přidali z rozpočtu školy. Věřím, že úprava přispěje k prospěchu sluchu našich žáků,” říká ředitel přibyslavské základní školy Petr Adam.

Škola původně hledala řešení v návleku gumových špuntů na nohy židlí, ale ukázalo se, že takové opatření nepomůže. Bylo rozhodnuto vybudovat nový akustický podhled jídelny a lisovanými akustickými deskami obložit i některé stěny.

Práce se po úspěchu ve výběrovém řízení ujala brněnská společnost MCMAX. Její jednatel Jiří Dufek předpokládá, že ozvěna řeči přibyslavských školáků u oběda bude nyní trvat pouhou vteřinu, zatímco doposud byla dlouhá tři až čtyři vteřiny.

V akustice platí, že čím vyšší je hladina zvuku a delší doba dozvuku a čím větší jsou rozdíly mezi dobami dozvuků, tím více řeč přestává být srozumitelnou. Právě tato fyzikální zákonitost způsobovala, že se děti v přibyslavské školní jídelně obtížně slyšeli a proto se překřikovali a mluvili hodně hlasitě.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz