Skandál v českém hokeji. Soud zakázal start nejvyšší juniorské ligy

(Aktualizováno před )

Už dnes měli mladí hokejisté naskočit na led, aby rozehráli naši nejvyšší juniorskou soutěž pro letošek pojmenovanou Juniorská liga akademií. Ale pravděpodobně nenaskočí… Městský soud v Praze totiž uložil vedení Českého hokeje odložení jejího startu. A právě to slovo “akademie” je svým způsobem spínačem současného problému.

Hokejové vedení rozhodlo, že ty týmy, které nemají akademii, nemohou startovat v nejvyšší soutěži. Týkalo se to Vsetína, Havířova a Přerova. Těmto klubum se ale tato podmínka nelíbila a hnaly to k soudu. „Od začátku jsme nežádali nic jiného než spravedlivý přístup a stejná pravidla pro všechny. Jsem rád, že soud to na rozdíl od vedení hokejového svazu chápe a dal nám za pravdu,“ uvedl jednatel vsetínského hokejového klubu Daniel Tobola v tiskové zprávě.
„Jde o rozhodnutí, které může zastavit chaos v juniorském hokeji, který Výkonný výbor ČSLH svým nekoncepčním jednáním vyvolal,” dodává za Havířov jeho prezident Jaroslav Mrowiec.

Všechny tři zmiňované kluby se dříve obrátily na svazovou arbitráž, avšak neuspěly. To samé se opakovalo u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Český hokejový svaz si byl od začátku jistý svým počínáním. „Rozhodnutí výkonného výboru vycházelo z návrhů drtivé většiny klubů, které jsme obdrželi v návaznosti na lednové hokejové fórum. Myslíme si, že se jedná o komplexní řešení, po kterém kluby volaly,“ řekl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Nyní jsou dvě možnosti, buď se soutěž opravdu nerozjede, nebo svaz vrátí všechny tři moravské kluby do nejvyšší ligy. Ať to dopadne jakkoliv, vrhá to další stín na český hokej, kterému se v posledních letech především na sportovním poli mnoho nedaří.
“Vůbec nevím, jak se teď svaz zachová. Jestli bude trvat na svém, a i přes rozhodnutí Městského soudu v Praze rozehraje soutěž? Logicky mi z toho ale vyplývá, že když soudy uznaly, že rozhodnutí o vyřazení tří klubů nebylo spravedlivé, měly by být Vsetín, Přerov a Havířov zařazeny do soutěže zpátky. To nic ale nemění na mém názoru, že v horizontu dvou let by k zúžení nejvyšší soutěže juniorů mělo dojít. Mělo by ji hrát čtrnáct nebo šestnáct týmů,” říká k případu pro Sport.cz bývalý hráč a dnes televizní spolukomentátor ČT a asistent trenéra slávistického dorostu Milan Antoš.
Pro letošek mělo hrát akademickou soutěž 19 týmů…

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz