Příjde do Brna dvacet uprchlíků z italské lodi?

(Aktualizováno před )

V nejbližší době se očekává schůzka mezi premiéry Česka a Itálie. Andrej Babiš a Guiseppe Conte mají jednat na téma imigranti. Český premiér chce na schůzce svému italskému protějšku vysvětlit, proč Česká republika nemíní přijmout ani jediného migranta z lodi, která po nějaký čas kotvila v italských vodách. V té době už ale bude mít Conte pravděpodobně v ruce dopis od Matěj Hollana z hnutí Žít Brno, které navrhuje, aby právě moravská metropole aspoň kolem dvaceti migrantů z Itálie přijala.

Hollanův návrh však nesklidil mezi koaličními partnery na radnici pozitivní odezvu. Většina z nich to vnímá jako určité gesto před blížícími se volbami do obecního zastupitelstva. “Honit na tom politické body dva měsíce před volbami mi přijde nevhodné,” říká například primátor Brna Petr Vokřál (ANO). “Od Žít Brno je to nerozvážné teatrální gesto, které skutečnou pomoc potřebným jedině zkomplikuje,” přidává se Martin Ander ze strany Zelených.

Hollan namítá, že případných 20 imigrantů nemůže nijak ovlivnit život v Brně, v kterém už tak žije pár tisícovek lidí z islámských zemí či těch, co hovoří arabsky. „Česká republika má dobrou azylovou politiku. Ti lidé musejí projít řízením, takže nehrozí, že sem budou proudit desítky tisíc,“ řekl Hollan, který je náměstkem primátora.

Andrej Babiš už několikrát dal najevo, že Česká republika se nechystá přijímat uprchlíky odkudkoliv. Nabízí jiná řešení, např. finanční pomoc zemím, které se potýkají s přílivem uprchlíků. Česko i nabízí pomoc v podobě vyslání policistů či vojáků do těchto států.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz