Přidejte na platy sester a není třeba další očkovací centra, vzkazuje lékař zdravotním pojišťovnám i vládě

“Velice by pomohlo, kdyby pojišťovny přispívaly jednorázově na plat sester, které by bylo možné zaměstnat po dobu očkovací sezony. Tím by se pokryly náklady na přesčasy a zároveň by nebylo potřeba dalších očkovacích center, protože síť praktických lékařů je již vybudovaná a funguje více méně v celé České republice. Také mnoho praktiků by bylo motivováno s očkováním začít. Do teď, vzhledem k časové náročnosti a neodpovídajícímu finančnímu ohodnocení, se zapojil jich jen zlomek,” říká praktický lékař MUDr. Rodion Schwarz.

Peníze by pak mohly pojišťovny získat z postihů neočkovaných. “Inspiroval bych se některými okolními krajinami – ztráta nároku na nemocenskou, nutnost doplácet zdravotní péči, v případě omezené dostupnosti přístrojového vybavení přednost v ošetření pro očkované pacienty a podobně,” navrhuje lékař. “Každý má právo, zda se nechá nebo nenechá očkovat. Pokud se člověk nenechá očkovat, onemocní, musí si uvědomit, že ponese za to následky.”

Podle Schwartze, který poté, co sám prošel onemocněním COVID-19, začal psát blok o tzv. postcovidovém syndromu, upozorňuje, že i přes proklamace vlády, v současné době nejsou ordinace praktických lékařů, schopny všechny pacienty naočkovat, protože musím čekat na další závozy vakcín, které probíhají jen jednou týdně.

“Byrokracie ohledně očkování praktické lékaře až tak moc nelimituje. Spíše nepřímo, kdy během očkování a sezony chřipek je po nás požadováno stejné nasazení jako jindy,” dodává lékař s tím, že se zpřísněním podmínek je zájem o očkování asi 2-3násobný oproti minulému roku.

Foto: David Wilczek

Diskuze

Scroll to Top
Tvorba webových stránek: Webklient