Přibyslav odhalila jediné ve městě dochované dílo svého rodáka, sochaře, který padl před 100 lety

(Aktualizováno před )

Na přibyslavské radnici byla ve středu 29. srpna odhalena busta ženy od akademického sochaře Františka Němce, rodáka z místní části města Hřiště.

Starosta Martin Kamarád připomenul, že toto dílo je jediným, které město od umělce vlastní.

Kurátorka sbírek městského muzea Anna Šauerová doplnila, že ve městě ještě bylo přibližně 1,2 m vysoké Němcovo zpodobnění Jana Žižky, žel, v jednu dobu se po něm záhadně slehla zem.

František Němec se narodil 5. ledna 1882 ve vsi Hřiště, v Praze vystudoval Akademii výtvarných umění, byl žákem největšího českého sochaře všech dob – J. V. Myslbeka. Žel, Němcovu nadějnou uměleckou dráhu přeťala první světová válka, byl odvelen na východní frontu, z ruského zajetí vstoupil do Čs. légií a v jejich řadách 10. března 1918 jako kulometčík padl ve významné bitvě u Bachmače.

Záchranu busty inicioval majitel penziónu U Kubínů Milan Vlček.

“O hliněné bustě, kterou vytvořil sochař Němec, mně řekl jeho praprasynovec Michal Němec ze Hřišť v roce 2015. Busta byla silně poškozena. Hlava byla otlučená, odřená a dokonce oddělena od krku. Petr Máša restauroval odřeniny a další škody. Keramička Jana Březková hlavu s krkem spojila. Když jsme restaurované dílo ukázali rodině Němcových, byli mile překvapeni,” vzpomíná Vlček.

Opravenou bustu ve svém ateliéru ve Velehradě do bronzu odlil akademický sochař Otmar Oliva.

Kdo sochaři stál modelem? Milan Vlček je přesvědčen, že to byla paní Vomelová ze Hřišť a přibližuje její osud: “Rodina musela v padesátých letech svůj statek opustit, později emigrovala do Austrálie. Teprve v devadesátých letech se potomci do Hřiště vrátili a na statku opět hospodaří”.

“Jsme potěšeni, že město se postaralo o záchranu uměleckého díla příslušníka naší rodiny,” řekla praneteř Jana Ruxová, která na slavnostní okamžik přijela s dcerami a vnukem až z Prahy.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz