Příběh Mimi, která prošla třemi koncentračními tábory, vychází jako e-kniha

(Aktualizováno před )

Mimořádně silný lidský příběh na pozadí pozapomenuté části historie Bohumína vychází jako e-kniha v edici spolku Maryška. Osud židovské dívky, rodačky z Bohumína, která za 2. světové války prošla třemi koncentračními tábory, měl v tištěné podobě v české verzi premiéru v září 2015.

Knihu „Mimi z Nového Bohumína, Československo, Mladá žena, která přežila holokaust, Příběh Mimi Rubin 1938 – 1945“ napsal novinář Fred Glueckstein podle vyprávění své matky Mimi Glueckstein. Kniha mapuje zhruba 7 let ze života hlavní hrdinky, převážně její strastiplnou cestu po německých koncentračních táborech a válečné útrapy, spojené se ztrátou nejbližší rodiny. Obsahuje také kapitolu o nádherném dětství v Novém Bohumíně, kde se Mimi narodila.

Mimi Glueckstein (rozená Rubin, narozena r. 1921 v Bohumíně), zemřela 5. dubna 2016 v Americe. „Kniha je zajímavá, možno říci strhující, jelikož se řadí k takovým titulům, jako je na příklad „Deník Anny Frankové“ nebo kniha Gerdy Weissmann Klein „All But My Life“. Ovšem v tomto případě se události odehrávají na místech nám důvěrně známých. Jde vlastně o odkrytí jedné kapitoly města Bohumína a také Těšínského Slezska, která měla zůstat utajena a nyní se otevírá v novém světle,“ podotkla při premiéře české verze knížky v září 2015 překladatelka Alena Mrázová.

Knihu „Mimi of Nový Bohumín, Czechoslovakia A Young Woman’s Survival of the Holocaust The Story of Mimi Rubin 1939-1945, By Fred Glueckstein“ – Mimi z Nového Bohumína, Československo, Mladá žena, která přežila holokaust, Příběh Mimi Rubin 1938 – 1945, Fred Glueckstein – podle vyprávění Mimi Glueckstein“ objevil v internetu mladý historik Kamil Kotas z Chałupek v Polsku a upozornil na to spolek Maryška. Ten oslovil autora, sehnal partnery a připravil české vydání.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz