Potírání hazardu v Praze i přes stamilionové výpadky ve výběru daní pokračuje, automaty najdete především v okrajových částech metropole

Hlavní město Praha je oblíbenou destinací turistů, kteří se zde rádi uchylují do kasin a heren. Nicméně v posledních několika letech začaly zejména herny z centra města mizet. Důvodem je především vyhláška magistrátu hlavního města, která zakazuje přítomnost takzvaných technických heren. To jsou prostory s herními automaty a videoloterijními terminály. Tato vyhláška vešla v platnost v lednu 2020, avšak provozovatelé mají až 3 roky na odstranění svých herních zařízení. Lhůta se tedy pomalu chýlí ke konci.

Proč Praha přišla se zákazem?

Hlavním důvodem pro schválení vyhlášky zakazující přítomnost herních automatů v Praze bylo povzbuzení živé hry v určitých městských částech. Pokud si jednotlivé pražské části nezvolily nulovou toleranci, mohou se na jejich území nacházet klasická kasina bez automatů a videoloterijních terminálů. Turisté i místní hazardní hráči mají ovšem smůlu, protože Praha zakázala automaty na většině svého území. Úplný zákaz hazardu totiž podpořilo 41 z 57 městských částí.

Existuje pro hráče alternativa?

Dalším důvodem pro odstranění takových podniků z Prahy byla řada stížností na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Někteří hráči si totiž stěžovali na neférovost některých automatů a terminálů, k čemuž se ještě přidala škodlivost technických her. To ovšem neznamená, že by hazardní hráči přišli o svou zábavu. Určitou alternativu představují legální online kasina s licencí.

Kdo bude kompenzovat výpadek příjmů?

Zákaz hazardních her na většině území Prahy je paradoxní vzhledem k tomu, že jednotlivým částem plynuly z automatů nemalé příjmy. Na hazardní dani z technických her totiž město vybere v průměru 400 milionů korun, které se dělily mezi pražské části a magistrát. Městským obvodům však prý peníze chybět nebudou, protože pražský magistrát chystá kompenzace ve výši asi 200 milionů korun. Toto gesto uvítala většina starostů městských částí.

Odstranění automatů a terminálů ocenili obyvatelé Prahy i místní politici, podle nichž je tak město nyní lepším místem pro život. Otázkou ovšem zůstává, jak daňově zatížit příjmy z online hazardu, zejména když subjekty často sídlí v cizích destinacích, často na místech, která jsou složitě dosažitelná pro české daňové úřady. S tím si politici zatím poradit příliš neumí.

Foto: Pixabay

Diskuze

Scroll to Top
Tvorba webových stránek: Webklient