Policie prošetřuje faráře ze severní Moravy kvůli sexuálnímu zneužití ministranta

Policie v Moravskoslezském kraji v těchto dnech prošetřuje závažné podezření ze sexuálního zneužití ze strany jednoho z farářů římskokatolické církve. Redakce Domácích novin identitu faráře zná, rozhodla se jej však z důvodu probíhajícího vyšetřování nezveřejňovat. Farář ze všech svých církevních funkcí rezignoval. Redakci to potvrdil zdroj z Biskupství ostravsko-opavského, pod nějž církevní hodnostář spadá.

„Na jednoho z kněží diecéze bylo podáno trestní oznámení, věc šetří Policie ČR. Dotyčný kněz rezignoval na veškeré funkce, kterými byl pověřen, je mimo službu a bylo zahájeno i vnitrocírkevní šetření,“ uvedl pro redakci Domácích novin Pavel Siuda s tím, že biskupství nebude dále vzhledem k počínajícímu šetření podávat bližší informace.

Někteří farníci se o odchodu svého faráře, který do České republiky přišel z Polska, již dozvěděli, oficiálně mělo jít osobní důvody – „osobní krizi“. Fakt, že se jedná o pohlavní zneužití zletilého ministranta, ke kterému mělo dojít během oslav narozenin tento měsíc, je pro ně šok. Svého pastýře uznávají a verzi, podle které pohlavně zneužil mladého chlapce, se jim nechce věřit.

Na severu Moravy se nejedná o ojedinělý případ – v minulosti lidé nahlásili organizaci Pro čistou církev, kterou založil bývalý církevní soudce Jan Rozek z Brna, i další místa, kde mělo docházet ke zneužívání ze strany církevních zaměstnanců. Jan Rozek tyto jednotlivé případy zaznamenává do této mapy.

Diskuze

Scroll to Top
Tvorba webových stránek: Webklient