Podaří se českým mladíkům překonat Jágra, Reichla či Růžičku?

Už dlouhých 17 let čeká český hokej na zlatou medaili z mistrovství světa do 20 let. Poslední cenný kov získali naši mladí hokejisté před 13 lety, když skončili třetí. Od té doby nic. Zpravidla naši hokejisté končili ve čtvrtfinále. Až vloni jsme se dostali mezi poslední čtyřku, a protože v letošním týmu zůstaly některé opory z loňska, není bez šance, že by se nám minimálně toto umístění mohlo povést vyrovnat.

Letošní šampionát, který začíná zítra, se koná v kanadském Vancouveru. Prvním českým soupeřem bude ve 22:00 tým Švýcarska. Česko má dále ve skupině Kanadu, Rusko a Dánsko.

Nominace české hokejové dvacítky na mistrovství světa ve Vancouveru a Victorii:

Brankáři: Lukáš Dostál (Kometa Brno; Třebíč), Jakub Škarek (Lahti/Fin.), Jiří Patera (Brandon/WHL),
obránci: Michael Gaspar (Hradec Králové; Litoměřice), David Kvasnička (Plzeň; Litoměřice), Jakub Galvas (Olomouc), Dalimil Mikyska (Kometa Brno; Třebíč), Matyáš Zelingr (Kladno), Daniel Bukač (Niagara/OHL), Filip Král (Spokane/WHL), Radim Šalda (Rimouski/QMJHL),
útočníci: Jan Hladonik (Třinec; Frýdek-Místek), Jan Jeník (Liberec; Benátky nad Jizerou), Ondřej Machala (Pardubice; Frýdek-Místek), Karel Plášek (Kometa Brno), Jakub Pour (Plzeň; Litoměřice), Petr Čajka (Erie/OHL), Kryštof Hrabík (Tri-City/WHL), Martin Kaut (Colorado Eagles/AHL), Jan Kern (Omaha/USHL), Jáchym Kondelík (University of Connecticut/NCAA), Jakub Lauko (Rouyn Noranda/QMJHL), Martin Nečas (Charlotte/AHL), Matěj Pekař (Barrie/OHL), Filip Zadina (Grand Rapids/AHL).

Pojďme se ale podívat trochu do historie a především na různé statistiky.

Česku (ale budeme sem počítat i Československo) se už povedlo dohromady získat 14 medailí (2-5-7). Ta dvě zlata přišla hned po sobě (2000 a 2001). Ne vždy ale nejcennější kov na krku musí pro mladého hokejistu znamenat automaticky úspěšnou kariéru. Někteří hráči hodně rychle zapadli – Tomáš Horna, Jiří David, Ladislav Vlček či třeba Lukáš Čučela. Naopak jiní se odpíchli ke skvělé kariéře, můžeme zmínit např. Tomáše Plekance, Martina Erata, Martina Havláta nebo Radima Vrbatu.

Najvíce šampionátů do 20 let odehrál z českých hráčů Michael Frolík – čtyři.

Zákonitě tento útočník sehrál i nejvíce utkání – 25.

Avšak nejproduktivnějším hráčem je nadále Robert Reichel, který během tří účastí dokázal nasbírat úctyhodných 40 bodů (18+22). V roce 1990 si dokonce do kanadského bodování připsál 21 bodů (11+10).

Avšak v počtu vstřelených branek ho o jeden gól překonal Vladimír Růžička (1983) a v asistencích má tento primariát Jaromír Jágr (1990 – 13).

Nejvíce trestných minut si připsal v roce 1995 Petr Čajánek (63).

Nejvíce čistých kont zaznamenal brankář Tomáš Duba. Dvě jeho vychytané nuly také pak přispěly v oce 2001 k celkovému triumfu.

Scroll to Top
Web spravuje Webklient