Počet obětí po výbuchu metanu v OKD stoupl na třináct. Většina je polské národnosti

(Aktualizováno před )

Ostravsko-karvinské doly (OKD) potvrdily, že při včerejším výbuchu metanu zemřelo třináct horníků, jedenáct z nich je polské národnosti. Na místo neštěstí dnes přicestují jak český premiér Andrej Babiš, tak jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki.

K tragickému výbuchu došlo včera po páté hodině odpoledne. Příčinou bylo zapálení metanu, který následně způsobil devastaci některých důlních pracovišť. „Výbuch metanu v dole může způsobit několik zdrojů, může to být jiskra, když například řezný orgán kombajnu zajede do tvrdé hmoty, do nějakého pískovce, dojde ke vzniku jiskry. Ale musí být výbušná mez, od pěti do patnácti procent. Může jít i o otevřený oheň, o zkrat na elektrickém zařízení,“ řekl Radiožurnálu expert z Vysoké školy báňské Pavel Zapletal.

Tři zranění horníci byli transportováni do ostravské fakultní nemocnice, jeden z nich je kvůli těžkým popáleninám v kritickém stavu. Dalších sedm poraněných ošetřili záchranáři na místě.

„Práce v podzemí byly okamžitě zastaveny a bylo zahájeno okamžité vyfárání všech pracovních čet. Na místo se neprodleně dostavila i hlavní báňská záchranná stanice, která stále provádí intenzivní prohlídku všech postižených míst,“ podotkl už včera navečer mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

“Výbuch v dole ČSM je obrovská tragédie. Rád bych vyjádřil svou nejhlubší soustrast pozůstalým. Jsem ve spojení se záchranáři, dělají maximum. Jsme připraveni okamžitě pomoci, pomoc nabídl i polský premiér. V tuto chvíli nezbývá, než věřit a modlit se, aby nebylo obětí víc,” podotkl premiér Andrej Babiš, který se na místo neštěstí dostaví hned po jednání Bezpečnostní rady státu.

V současné chvíli se v dolech v hloubce 880 metrů pohybuje kolem padesáti báňských záchranářů. Z Polska přijel i speciální záchranný tým. „Terén je těžko přístupný a není tam vidět, takže záchranáři mají velmi ztížené podmínky,“ dodal Čechlovský.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz