Search
Close this search box.

Plzeň zakoupila pět nových defibrilátorů, obsluhu zvládne každý

Plzeň nakoupila dalších pět přístrojů k záchraně života a umístí je na fotbalovém stadionu, v bazénu, atletickém areálu, v DEPO2015 a ve sportovní hale. Před rokem pořídilo město prvních deset kusů za 450 tisíc korun, které jsou v plaveckém areálu, divadle, na úřadech a pět moderních přístrojů má městská policie ve vozech držících nonstop službu. Jejich použití zvládne každý, kdo se před příjezdem záchranářů pokusí zachránit lidské životy. Plzeň je jedním z mála velkých měst, která těmito zařízeními vybavila místa s velkou koncentrací osob.

„Nakoupili jsme jich dalších pět v rámci našeho projektu Smart City Plzeň neboli Chytré město. Jejich cena se pohybovala kolem 250 tisíc korun,“ přiblížil primátor města Martin Zrzavecký. Jeden z přístrojů je v Doosan Aréně, tedy na městském fotbalovém stadionu ve Štruncových sadech, další v plaveckém areálu na Lochotíně, na městském atletickém stadionu ve Skvrňanech, v areálu DEPO2015 a v srpnu se umístí ještě v nové hale TJ Lokomotiva na Slovanech, která by měla být otevřena letos v září.

„Automatický externí defibrilátor (AED) vede zachránce celým průběhem první pomoci, monitoruje životní funkce postiženého a mimo jiné umí vyhodnotit, zda je nutné použít elektrický výboj či nikoli. Dokáže navádět i laika při masáži srdce tak, aby byla účinná,“ přiblížil vedoucí magistrátního odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Aleš Průša. V případě prvních deseti kusů během roku nedošlo ke zneužití nebo poškození, všechny přístroje jsou hlídané; například v hlavní budově magistrátu se nachází přímo ve vrátnici.

Do budoucna počítá město s nákupem dalších defibrilátorů na exponovaná místa. Ve světě jsou k dispozici na většině míst, kde se shromažďuje větší počet lidí, a Plzeň chce s tímto trendem držet krok. „Jde o zařízení, jejichž použití zvládne každý,“ doplnil Aleš Průša.

Dispečink zdravotnické záchranné služby má přehled o umístění přístrojů a při tísňovém volání je schopen k němu zachránce z okolí nasměrovat. „Budou také uvedeny na volně přístupné aplikaci, kterou lze stáhnout z internetu,“ doplnil Aleš Průša. Pokud zachránce zavolá linku 155, tak mu dispečeři okamžitě řeknou, kde přesně je nejbližší defibrilátor. Strážníci, vrátní, plavčíci, správci sportovních areálů i zaměstnanci divadla absolvovali náležitá školení vedená zdravotnickou službou.

Zabudovaný senzor v elektrodách kontroluje správnou frekvenci srdeční masáže 100krát za minutu i správnou hloubku masáže. „Hlasem vede zachránce k použití správné síly při masáži hrudníku v rozmezí pěti až šesti centimetrů. Napoví mu, kdy má přitlačit více, a když provádí masáž správně, sdělí mu, že je dobrá,“ uvedl Jiří Jakoubek z odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení magistrátu. Doplnil, že na displeji je také možnost zobrazení EKG křivky pro zdravotníky a přístroj lze použít i pro děti. „AED si umí automaticky přizpůsobit úroveň energie výbojů při umístění na dětských pacientech bez použití speciálních elektrod,“ dodal.

Smart City Plzeň je koncept města Plzně, pod který spadají projekty usnadňující a zpříjemňující život občanů i turistů. Za dva roky, co jej radnice spustila, již díky tomu zavedla či zrealizovala kolem 20 chytrých řešení z oblasti mobility, životního prostředí, IT, vzdělávání a bezpečnosti.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient