Plzeň to dokázala, na jaře bude hrát Evropskou ligu

Už po čtyřech kolech základní skupiny Ligy mistrů bylo jisté, že plzeňští fotbalisté v této prestižní soutěži na jaře pokračovat nebudou, protože první dva postupující týmy (Real Madrid a AS Řím) si rychle vybudovali rozhodující náskok. Byla tu však nadále pro západočeský klub možnost dostat se ze třetího místa do Evropské ligy a to se povedlo!

Viktoria Plzeň – AS Řím 2:1 (0:0)

První šanci utkání sice měli domácí (Hubníkova hlavička nad), pak však převzali otěže zápasu hosté a příliš Plzeň ke své brance nepouštěli. Až ke konci poločasu se do příležitostí dostali Kovařík a poté Chorý, ale branka z toho nebyla.
Do kabin se tak odcházelo za stavu 0:0, což v tu chvíli Plzeň posouvalo až na čtvrtou nepostupovou příčku, protože v paralelně hrajícím zápase vedlo CSKA Moskva v Madridu 2:0. Plzeň potřebovala pro postup tak bezpodmíněčně vyhrát.

Do vedení se mohla dostat v 55. minutě, ale Čermák mířil nad branku. Diváci, kterých přišlo přes deset tisíc, se však dočkalo o sedm minut později, po přihrávce Kopice se trefil Kovařík – 1:0. Jenže tato radost netrvala dlouho, v 68. mnutě Ünder přízemní střelou s pomocí tyče překonal Hrušku – 1:1.
Desetiminutovka nabitá góly však pokračovala dál. Už za čtyři minuty domácí opět vedli. Kovaříkovu střelu ještě hostující brankář vyrazil, ale přímo k Chorému, který dal svůj (prozatím) životní gól – 2:1.
Domácí si pak ještě mohli pojistit vedení, ale Petrželova ani Hubníkova střela se neujala. Plzeňským lehce zatrnulo při pokusu Pellegriniho, rána šla ale vedle.
Když byl Římanům právě tento hráč v nastavení vyloučen, tušili už domácí, že postup do Evropské ligy je jejich. Nic na tom nezměnil ani další gól v Madridu, kde CSKA nakonec tedy vyhrálo 3:0.

„Když se podíváte, co udělal Madrid, tak mě o to víc vítězství a postup do Evropské ligy těší. Klíčových momentů bylo asi vícero. Odehráli jsme zápas úplně jinak než v Římě, kde jsme kromě pěti gólů mohli dostat ještě další. Dnes jsme AS nepustili do vyložené příležitosti, gól dali z jedné situace, kterou dohráli. Vytvořili jsme si větší množství gólových příležitostí a zaslouženě jsme vyhráli. Není to o jednom dvou hráčích, dnes zaslouží pochvalu úplně všichni. Uhrát v Lize mistrů sedm bodů je něco mimořádného. My si toho doopravdy strašně moc vážíme. Postup o nás vypovídá, že ještě nejsme retro týmem,“ řekl po zápase trenér Plzně Pavel Vrba.

Branky: 62. Kovařík, 72. Chorý – 68. Ünder. Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn (všichni Angl.). ŽK: Limberský – Kluivert, Pellegrini. ČK: 90.+2 Pellegrini. Diváci: 11 217.
Plzeň: Hruška – Havel, Hejda, Hubník, Limberský – Procházka, Hrošovský – Kopic (71. Petržela), Čermák (81. Hořava), Kovařík – Chorý (87. Řezníček). Trenér: Vrba.
AS Řím: Mirante – Santon (75. Florenzi), Marcano, Manolas, Kolarov – Cristante, N’Zonzi (79. Pellegrini) – Ünder, Kluivert, Pastore (59. Zaniolo) – Schick. Trenér: Di Francesco.