Search
Close this search box.

Pardubický kraj plánuje další rozvoj středních škol

Vzhledem k tomu, že Pardubický kraj zřizuje v České Třebové dvě střední školy, navštívil hejtman Martin Netolický společně se starostkou Magdalénou Peterkovou v rámci jejich prvního společného oficiálního setkání obě z nich. První zastávkou bylo českotřebovské gymnázium a druhou pak střední technická škola. S oběma řediteli Josefem Menšíkem a Janem Kovářem prošli zástupci kraje a města nejen areály škol, ale především se seznámili s probíhajícími a plánovanými investicemi.

Gymnázium Česká Třebová
Gymnázium má ve městě tradici, která v roce 2019 dosáhne milníku 110 let, a proto se kraj v rámci svých finančních možností snaží stejně jako do ostatních škol ve svém majetku investovat nemalé finanční prostředky. Ve škole kraj dokončil nebo dokončuje hned dva důležité projekty. „Prvním projektem je dvouetapové odvlhčení suterénních prostor v areálu gymnázia za částku přesahující pět milionů korun. Jedná se o opravu a úpravu stávající dešťové kanalizace a umístění drenáží okolo objektu a odvlhčení suterénních prostor v severozápadním křídle, kde se nachází šatny, sprchy a sociální zařízení pro studenty a další uživatele venkovních hřišť,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Druhým projektem je rekonstrukce a vybavení odborných učeben., což je projekt, se kterým jsme uspěli v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. Celkové náklady projektu jsou přibližně 18 milionů korun a práce jsou postupně dokončovány,“ sdělil hejtman Netolický. Českotřebovské gymnázium bylo v minulosti také zapojeno do programu energetických úspor (EPC), což je projekt, který v kraji běží již 10 let. V rámci jednoho z balíčků tohoto projektu byla vyměněna okna, ale také světla v učebnách, tělocvičně nebo aule.

VOŠ a SŠ technická Česká Třebová
Škola s dlouholetou historií, ale i světlou budoucností. Taková je Vyšší odborná škola a střední škola technická v České Třebové. Ta vyučuje kromě celé řady oborů také studenty, kteří mohou v budoucnu najít uplatnění na železnici, a to jak v roli strojvedoucích, tak dalších návazných profesí. Proto Pardubický kraj podpořil školu investicí ve výši šesti milionů korun na vybudování odborných učeben, kde bude mimo jiné umístěn železniční simulátor. „Škola je jedním z příkladů, kdy se daří navazovat úzkou spolupráci jak s železničními dopravci, tak řadou firem napojených nejen na železnici a železniční provoz. K tomu jsou samozřejmě nezbytné investice, abychom škole navrátili lesk a prestiž, jakou v minulosti měla. Železniční simulátor bude sloužit nejen samotným studentům, ale také zájemcům z řad různých společností v rámci školení,“ řekl hejtman Netolický, který společně s ředitelem školy Janem Kovářem a starostkou města Magdalénou Peterkovou prošel staveniště a seznámil se s postupem prací.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient