Památník Rudé armády v Olomouci pomalovali hákovými kříži

Oznámení o posprejovaném památníku v olomouckém parku přijali tamní policisté. Jak DOmácí noviny informovala Petra Vaňharová, komisařka krajského policejního ředitelství, dosud neznámý pachatel tak způsobil škodu v předběžné výši 30 000 korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

Pracovníkům technických služeb se černě nasprejované kříže symbolizující německé nacisty a odkazující na současnou okupaci a válku, kterou vede rusko na Ukrajině, nepodařilo odstranit a tak je zabalili do stretch folie a skryli.

První československý památník v duchu sorely – socialistického realismu byl postaven pouhých 68 dní po skončení války v Čechových sadech v Olomouci a jeho vznik a existenci zdobí hned několik paradoxů. Měl navždy připomínat vděk obyvatel za osvobození sovětskými vojsky. Na stavbu byli najati Němci, později odsunutí. Předlohou byl nejmajestátnější symbol města – Sloup Nejsvětější Trojice z olomouckého Horního náměstí, jen místo božských symbolů ční na vrcholku rudá hvězda a místo svatých zřetelné symboly zednářů. Autorem byl olomoucký sochař, bohém a anarchista Jaroslav Kovář ml. O jeho vítězství v soutěži hlasovala komise, kde zvítězil hlasy zejména sovětských důstojníků. Sám Kovář byl o několik let později v divokých padesátých letech pronásledován komunistickým režimem a odsouzen.

Diskuze

Scroll to Top
Tvorba webových stránek: Webklient