Obyvatelé Plzně si připomněli oběti heydrichiády

(Aktualizováno před )

Plzeňané si ve čtvrtek 14. června připomněli oběti heydrichiády. Celkem dvanáct plzeňských občanů bylo před 76 lety popraveno kvůli zapojení do příprav atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nebo za pomoc členům výsadkové skupiny. Za město Plzeň se vzpomínkového aktu na místě bývalého popraviště v areálu Armádní střelnice v Lobzích zúčastnil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík.

V období od 28. května do 15. června roku 1942 byli v Plzni zastřeleni Alois Vágner a Josef Pašek z Krašovic za ukrývání střelné zbraně, strojvůdce Rudolf Šváb za schvalování atentátu, za totéž a navíc za poslech zahraničního rozhlasu byli popraveni Václav Cafourek a jeho neteř Blažena Fenclová a tulák Josef Wilde. Obětmi heydrichiády se stala i rodina Václava Stehlíka, která poskytla parašutistům Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi ze skupiny Anthropoid první úkryt. V celém kraji zastřelili Němci 113 lidí.

Vzpomínkový akt se koná u plastiky, jejíž autorkou je plzeňská sochařka Marie Uchytilová, která vytvořila pomník lidických dětí. V Lobzích byla plastika odhalena v roce 1949.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz