Obyvatelé Plzně si připomněli 75. výročí 16. obrněné divize

(Aktualizováno před )

V neděli 15. července se uskutečnila v Plzni vzpomínková akce u příležitosti 75. výročí vzniku 16. obrněné divize armády Spojených států amerických, která osvobodila krajskou metropoli 6. května 1945. Pietní akt v Husově ulici u pomníku 16. obrněné divize před budovou České národní banky se za město zúčastnil první náměstek primátora Martin Baxa.

Jedna z nejmladších druhoválečných amerických divizí byla založena před 75 lety v červenci 1943 s velitelstvím v Camp Chaffee v Arkansasu. Zde také probíhal výcvik. V září 1944 přijel do tábora Chaffee brigádní generál John L. Pierce, aby převzal od generálmajora Douglasse T. Greenea velení nad divizí. Do II. světové války vstoupila divize v lednu 1945. Podílela se na osvobozování jihozápadních Čech včetně samotné Plzně.

George Thomson, bývalý člen 16. obrněné divize, na letošních Slavnostech svobody při vernisáži výstavy Muži generála Pierce připomněl, že tato jednotka založila po válce sdružení veteránů a stále se až do dnešních dní schází.

Vzpomínkový akt uspořádal Klub vojenské historie 16. obrněné divize s podporou americké Asociace 16. obrněné divize, města Plzně a dalších partnerů.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz