Novým partnerským městem Valašského Meziříčí je polský Konin

(Aktualizováno před )

V pátek 15. června, u příležitosti zahájení Dnů města Konina, podepsal starosta města Valašské Meziříčí Robert Stržínek a primátor města Konin Dohodu o spolupráci a partnerství.
Bližší kontakty s polským městem Konin (75 000 obyvatel) byly navázány již v roce 2016. V roce 2017 (a také v roce letošním) se naši tanečníci a hudebníci zúčastnili Festivalu partnerských měst v Konině a naopak oficiální delegace z města Konin se zúčastnila našich Dnů města v roce 2017.

Konin míval před druhou světovou válkou 12 000 obyvatel, vyrostl však díky stavbě místní hliníkárny, která (včetně obslužných provozů) dříve zaměstnávala až 10 000 osob. Po útlumu zůstaly sociální problémy, situace se však rychle zlepšuje.

K úspěchům města v poslední době patří například revitalizace nábřeží řeky Varta. Na protipovodňových valech zde vznikl nový bulvár s moderním mobiliářem. Řeka je i významnou vodní cestou. Městskou lodní „tramvají“ se dá dojet na rozlehlá jezera vzdálená od města necelých deset kilometrů. Ta jsou známa jachtařským sportem- listopadová regata uzavírá polskou sezónu. Před rokem byla poblíž města také postavena moderní spalovna komunálního odpadu.

Na oblast zahraniční spolupráce klade město Konin velký důraz. Družební smlouvy jsou podepsány s městy Henin Beaumont (26 000 obyvatel, Francie), Herny (180 000 obyvatel, Německo), Cziernyowce (260 000 obyvatel, Ukrajina), Briaňsk (500 000 obyvatel, Rusko), Wakefield (77 000 obyvatel, Velká Británie), Karlovo (27 000 obyvatel, Bulharsko), Sundsvall (95 000 obyvatel, Švédsko), Akmene (38 000 obyvatel, Litva), Ungheni (43 000 obyvatel, Moldavsko), Dobele (40 000 obyvatel, Litva), Santa Suzanna (5 000 obyvatel, Španělsko), Joniskis (12 000 obyvatel, Litva), Reczyca (65 000 obyvatel, Bělorusko) a čínským městem Deyang (3 600 000 obyvatel).

Naše partnerská smlouva klade důraz na oblast kultury, školství, sportu, ale i na možnou spolupráci v oblasti rozvojových aktivit. Předpokládají se jak výměny umělců a sportovců, tak i příprava společných projektů zejména z programu Erasmus+, Visegrad fund, URBACT a Europe for Citizens.

„Jsem velmi rád, že zastupitelstvo našeho města letos tuto smlouvu jednohlasně schválilo. Konin je krásné, perspektivní město, od kterého se máme co učit,“ řekl starosta Valašského Meziříčí Bc. Robert Stržínek. „Co Koninu závidím? Třeba velkorysost jejich kulturních akcí nebo mezinárodní spolupráce. Ambiciózní jsou i plány Konina do budoucna – využití hydrotermálních vrtů k vybudování lázní by rozhodně posílilo postavení tohoto atraktivního města nejen v Polsku, ale i v evropském měřítku.“

Převzato ODTUD

- reklama -

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz