Nová ministryně chce zvyšovat platy, zrušit neplacenou nemocenskou a podporovat samoživitelky

(Aktualizováno před )

Prezident Miloš Zeman jmenoval Janu Maláčovou do pozice ministryně práce a sociálních věcí. Původně měl v této funkci působit Petr Krčál, ale kvůli podezření z plagiátorství při psaní bakalářské práce rezignoval.

Maláčová předeslala, že její hlavní priority ve funkci bude zvyšování platů ve veřejné sféře. Chce se také zaměřit na navýšení minimální mzdy. Bude se věnovat i otázce podpory rodin. „Důležité je navýšení starobních důchodů a platů ve veřejné sféře, růst minimální mzdy, podpora samoživitelek nebo návrh na sdílené pracovní místo,“ uvedla po zvolení Maláčová.
Představa Maláčové, ale i odborů, ohledně zvýšení platů je 10%, podle Miloše Zemana je takové navýšení v tuto chvíli neadekvátní a za přijatelné považuje šestiprocentní navýšení.
Nová ministryně byla zvolena do vlády za ČSSD, takže také podporuje zrušení tzv. karenční doby (první tři dny nemocenské byly neplacené). Její strana navrhuje platit pacientům v prvních třech dnech nemoci 60% z denního vyměřovacího základu.
Premiér Andrej Babiš k jejím plánům uvedl, že věří, že se zaměří i na důchodovou politiku.

Pro Janu Maláčovou není práce ve veřejném sektoru nic nového, dosud pracovala na ministerstvu práce v odboru rodinné politiky a politiky stárnutí.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz