„Nevybírám jména, vybírám vhodné kandidáty na role v týmu,“ říká trenér libereckých hokejistů Filip Pešán

(Aktualizováno před )

V pondělí Liberečtí hokejisté zahájili finální část přípravy na nový extraligový ročník. Trenér Filip Pešán se po prvním tréninku na ledě rozpovídal o tygřích ambicích, jeho misi v zámoří i o případném doplnění kádru. „Není vyloučeno, že budu shánět ještě jednoho obránce,“ svěřil se.

Mohl byste na úvod zrekapitulovat dosavadní průběh přípravy? A co vás čeká v následujících dnech?
Přes celé léto jsme měli jednou týdně trénink na ledě a chtěli jsme se na něj co nejdříve vrátit. Kluci dostali na patnáct dní dovolenou a v pondělí jsme opět začali. Následující dva týdny budeme mít spíše individuální tréninky a více posilování. Od prvního srpna bude už tým kompletní a bude se už připravovat na sezónu.

Čeká vás devět přípravných zápasů, včetně turnaje ve Švýcarsku. Podle čeho jste soupeře vybíral?
Chtěl jsem vidět v akci spoustu hráčů z Benátek, takže úvodní přátelská utkání budou v kombinované sestavě. Počítám, že zhruba posledních pět střetnutí bude nejkvalitnějších, včetně turnaje ve Švýcarsku. Tam už chci mít tým v kompletní sestavě.

Berete turnaj ve Švýcarsku jako menší náhradu za hokejovou Ligu mistrů?
Chtěl jsem mít konfrontaci s týmy z Evropy. Liga mistrů, kterou jsme hráli tři roky po sobě, byla pro mě úžasná. Bohužel jsme se do ní nekvalifikovali, takže lehké nahrazení této soutěže to je.

Jak jste spokojen s obměnou kádru a chystáte ještě nějaké případné posily?
Tým neplánovaně opustil Adam Jánošík, jehož jsem uvolnil do Slovanu Bratislava. Není tudíž vyloučeno, že budu shánět ještě jednoho obránce. Co se útočníků týče, měla by být soupiska stabilizována.

Jak těžké bude nahradit Adama Jánošíka s Filipem Pyrochtou?
Bude to velmi obtížné. Pokud se na trhu objeví vhodný kandidát, myslím, že jsme připraveni s ním jednat o příchodu do Liberce. Jestli se nikdo nenajde, budeme pracovat s našimi odchovanci.

Jaká je zatím nejvýraznější posila?

Řekl bych, že každý z hráčů, který nás posílil, je svým způsobem a svou rolí nejvýznamnější posilou. Nechci nikoho vyzdvihávat. Já nevybírám jména, vybírám vhodné kandidáty na role v týmu a nemůžu mluvit o tom, která z těch rolí je nejdůležitější.

Během léta jste vyrazil na vaši třetí zámořskou misi. Jak byste svou štaci v Bostonu zhodnotil?
Po mistrovství světa jsem si myslel, že nikam nepojedu, protože jsem byl trochu unavený. S odstupem času jsem ale cítil, že je potřeba si opět trochu nabít oči a vidět hokej v zámoří, takže jsem vyrazil na kemp. Opět to byly nové podněty. Medvědi z Bostonu mají krásně zařízené tréninkové centrum, které je společné s basketbalovým týmem. Je to velká motivace pro lidi z marketingu a pro nás. Nebyl jsem tam jen na výletě, byl jsem se tam učit.

Zaujalo vás tam něco konkrétního?
Tyto kempy nejsou moc o nových věcech, spíše o testování. Šlo mi spíše o to, že jsem si potvrdil, jak dovednostně jsou vysoko mladí hráči světového kalibru oproti Česku.

Na kempu jste se potkal i s Martinem Bakošem. Jaké bylo vaše opětovné shledání?
Musel jsem ho utěšit. Po testu dlouhých rovinek toho měl plné zuby. Někteří kluci tam byli o deset let mladší než on a bylo to znát. (úsměv) Ale vážně, přeju mu hodně štěstí a doufám, že se v zámoří prosadí.

Našlo se v Bostonu něco, co byste chtěl přenést i do přípravy Bílých Tygrů?
Jednoznačně práci na dovednostech.

Patřil jste mezi tři kandidáty na post trenéra reprezentace, kterým se nakonec stal Miloš Říha. Nejste trochu zklamaný?
Zklamaný nejsem. Mám daleko více času na hokej jako takový, než kdybych měl na prsou břímě v podobě národního týmu. Samozřejmě Miloši Říhovi přeji jen to nejlepší a doufám, že udělá výborný výsledek. S odstupem času si myslím, že rozhodnutí svazu bylo dobré, jelikož jsem nyní plný sil do nové sezóny. Nevím, jak bych na tom byl, kdybych měl nároďák.

Minulý ročník jste trénoval ještě reprezentační dvacítku. Bude to pro vás letos tedy klidnější ročník?
Klidná není žádná sezóna. Rozhodně bude ale o něco jednodušší program, už s ohledem na naši neúčast v Lize mistrů.

Jeden server vás zařadil mezi kandidáty na post trenéra New York Rangers. Potěšilo vás to?
Potěšilo to určitě. Na druhou stranu, člověk může být uváděn na různých stránkách a nemusí z toho nic být, jindy může najednou zazvonit telefon a objeví se životní angažmá. I moji kandidaturu na post trenéra reprezentace beru jako ocenění své práce a vlastně práce celého klubu. Jsem rád, že se takové věci dějí, ale neberu je nějak fatálně.

Jak to vidíte s vaším budoucím působením v Liberci?
Nemám to zatím nijak vymyšlené. Může se podařit sezóna a odejdu hned. Na druhou stranu se ale nemusí povést a v listopadu budu bez práce.

Martin Ševc bude nakonec pokračovat v kariéře, musel jste ho nějak přemlouvat?
Martin si vzal čas na rozmyšlenou, jako to dělá každý rok, aby nabral síly. Po měsíci s rodinou se rozhodl pokračovat.

V předchozích sezónách z části připravil obránce pro NHL. Kdo je letos na řadě?
Máme určité kandidáty. Ve hře jsou mladí beci, jako například Tomáš Havlín, Patrik Maier, Tomáš Hanousek a další kluci z Benátek. Takže někoho z nich vylosuji a zkusíme z něj udělat hráče NHL (smích).

V čem je Ševcova největší přednost, pokud pomineme jeho hru?
Je dobrý parťák do kabiny. Má sebevědomí, což znamená, že se v těžkých okamžicích play-off nesesype. Je to ohromně znát, čím více pokračuje sezóna, tím více Martin promlouvá do hry našeho týmu.

Občas trochu vyjede na rozhodčí. Je to vždy negativní, nebo je vidět, že to mužstvo nakopává?

Jak kdy. Mluvím s ním o tom a je lepší a lepší. Jeho pověstný atak trenéra Sparty ve finále před dvěma lety byl jedním z důvodů, proč jsme tu sérii otočili. Od té doby věřím, že ví, co dělá.

Vaším novým asistentem se po Karlu Mlejnkovi stal Patrik Augusta. Čeho si na něm nejvíce ceníte?
Patrik je extrémně pracovitý. Je to výborný chlap a bývalý skvělý hráč, takže pro mě splňuje všechny podmínky pro výborného asistenta.

Máte už nyní nějaké ambice, kam byste chtěli v následujícím ročníku dojít?
Chceme hrát play-off, stejně jako všech ostatních třináct týmů. Začnu od toho, že chceme mít dobrý vstup do sezóny a oproti minulému roku získávat i body na venkovních kluzištích. Jde nám o to dostat se do vyřazovacích bojů, kde bych si chtěl zahrát minimálně semifinále. Neříkám, že naše ambice jsou skončit do čtvrtého místa, ale čtvrtfinále minulou sezónu bylo pro mě osobně málo.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz