Nejsou cool, ale stejně jsou skvělí!

(Aktualizováno před )

Včera jsme vám v Domácím magazínu představili naše úspěšné sportovní kolektivy, o kterých se ale mnoho neví, protože nedělají ty “cool” sporty jako je fotbal, hokej, basketbal, atd. Dnes se zaměříme na jednotlivce v netradičních sportech.

V minulém desetiletí kraloval ve skikrosu Tomáš Kraus. Pro méně znalé, to není motoristický sport, ale disciplína akrobatického lyžování. Byl mistrem světa v letech 2005 a 2007. Nikdy se mu však bohužel nepovedlo svůj lyžařský um přetavit v olympijskou medaili.
Cyklistika má hodně disciplín, mezi ty nejméně známé patří třeba biketrial. Zde v jednu dobu byl nejlepší na světě Josef Dressler, mistr světa v letech 1998 a 2003. Na něj dokázal znamenitě navázat Václav Kolář, který v posledních letech nemá ve světě konkurenci.
V krasojízdě, v rámci sálové cyklistiky, získal v roce 2004 titul mistra světa Arnošt Pokorný.
Když ještě zůstaneme u cyklistiky, musíme určitě zmínit Aloise Kaňkovského, světového šampióna v dráhové cyklistice. V roce 2007 ovládl disciplínu zvanou omnium (bodovací závod na třicet kilometrů, stíhací závod na čtyři kilometry, 200 m s letmým startem, vylučovací závod, scratch a závod na 1 km s pevným startem). Zkrátka Kaňkovský prokázal svou všestrannost.
A naposled cyklistika. Kryštof Bogár patří v současné době ke světovým závodníkům tzv. MTBO nebo-li v orientačním závodě na horském kole. Už se může pochlubit dvěma tituly mistra světa.

Češi jsou například i světovou velmocí ve sportovním rybolovu. Jan Bombera a Karel Kobliha už mají na svém kontě dohromady sedm titulů.

V posledních letech se díky Ondovi Adamovi dostává více do povědomí sportovní lezení. Tento trojnásobný mistr světa bude mít teď možnost ukázat své přednosti i na olympiádě, kam byla tato sportovní disciplína poprvé přidána.

Když se vrátíme k zimním sportům, zde rok co rok si jezdí pro zlatou medaili na mistrovství světa skibobista Pavel Čiháček. Vloni dokonce ovládl čtyři disciplíny (slalom, obří slalom, super G a kombinace). Celkově v tomto sportu je Česko velmocí. O čemž vypovídá 31 titulů Aleny Housové!

A tímto “oslím můstkem” přecházíme k ženským mistryním světa. I zde kralujeme ve sportovním rybolovu. Kateřina Marková se svými 15 tituly také není žádná troškařka.

I když orientační běh není žádnou neznámou, přece jenom tím, že to není olympijský sport, není tolik na očích. Proto možná sportovním fanouškům unikly dvě zlaté medaile Dany Brožkové (2007, 2008) z MS.

V už zmiňované krasojízdě kralovala určité období Martina Štěpánková.

Ještě před takovými deseti lety bychom sem řadili třeba rychlobruslení, ale díky fenomenální a milované Martině Sáblíkové už je to v podstatě náš národní sport…

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz