Návštěvníkům Augustiniánského opatství v Brně se otevřela unikátní klenotnice

Jedno z nejstarších dochovaných míst bývalého cisterciáckého kláštera a zároveň architektonicky naprosto jedinečný prostor. Řeč je o klenotnici v Augustiniánském opatství, která byla včera zpřístupněna veřejnosti. Během víkendu si ji návštěvníci mohou prohlédnout dokonce zdarma.

Nebývalou událostí včera také odstartoval festival Mendel je… vědec. V Augustiniánském opatství, kde Mendel prožil část svého života, veřejnost poprvé nahlédla do gotické klenotnice. Unikátní prostor takřka nemá v České republice konkurenci, podobná místa jsou jen dvě – v bazilice sv. Prokopa v Třebíči a v kapli kláštera ve Zlaté koruně.

Klenotnice patří k nejstarším dochovaným místům Augustiniánského opatství. Byla součástí bývalého cisterciáckého kláštera. Restaurátoři při její opravě odkryli stopy po požáru, nejspíše z roku 1605. V místnosti s čtvercovým půdorysem a osmidílnou žebrovou klenbou také na stěnách objevili kresby s motivy věží.

Po zpřístupnění bude klenotnice součástí prohlídkové trasy Muzea starobrněnského opatství. Lidé si díky tomu prohlédnou to nejvzácnější ze sbírek brněnských augustiniánů, například korunovační soubor opata Matouše Pertschera. Na tuto prohlídku se během víkendu nebude platit vstupné.

Otevření klenotnice je jednou z akcí festivalu Mendel je… vědec. Ten se věnuje slavnému objeviteli, který působil v Brně, a v průběhu celého víkendu nabízí mnoho zajímavých akcí.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Tvorba webových stránek: Webklient