Na zvyšujících cenách energií vydělávají výrobci tepelných čerpadel

Současné zvyšující se ceny energií, především plynu a elektřiny nahrávají alternativním tepelným zdrojům. Jedním z nich jsou například tepelná čerpadla. I to může být za klesajícím zájmem o tzv. kotlíkové dotace, jak jsme o něm nedávno informovali.

Při změně tepelného zdroje se člověk dívá zejména na návratnost, tedy na dobu, za kterou se investice do daného zařízení vrátí na nákladech za provoz. Nejvyšší návratnost je v případě instalace čerpadla u novostaveb.

“V takovém případě je čerpadlo zakomponováno již do projektu a efektivně využito i do dalších systémů. V porovnání s plynovým vytápěním se ušetří náklady na zavedení plynu na pozemek a vnitřní plynovod, nutné revize plynu a další stavební prvky, jako je komín nebo odkouření kotle. Pak návratnost investice do tepelného čerpadla velmi rychlá, pohybuje se mezi čtyřmi a sedmi lety. Se stoupajícími cenami energií se bude návratnost ještě zkracovat,” říká Marek Bláha z firmy IVT Tepelná čerpadla, která se prodejem tepelných čerpadel zabývá.

V případě, že je dům vytápěný plynem, vyplatí se – spíš než výměna kotle a přestavba na zcela nový systém vytápění – čerpat dotaci na zateplení a dům kvalitně odizolovat tak, aby docházelo k co nejmenším tepelným ztrátám. Stále častěji se pak tepelné systém doplňují chytrými termostaty a ventily. Ty se dají regulovat doslova za pochodu, ovládají se přes internet a mobilní zařízení a často spolupracují i s venkovními meteostanicemi, a tak dokáží reagovat i na nenadálé teplotní výkyvy počasí.

Jestliže vytápíte elektřinou a nechcete nebo nemůžete celý systém vyměnit, vyplatí se doplnit do domu menší tepelné čerpadlo vzduch/vzduch. Může docela dobře snížit spotřebu elektřiny, v létě klimatizuje a u dražších typů může díky vestavěné čističce i celoročně čistit vzduch od alergenů, bakterií a virů.

Foto: Domácí noviny

Diskuze

Scroll to Top
Tvorba webových stránek: Webklient