Mexická velvyslankyně navštívila Plzeň

(Aktualizováno před )

Na Západočeskou univerzitu v Plzni a na zdejší radnici vedla návštěva velvyslankyně Spojených států mexických J. E. Rosaury Leonory Ruedy Gutierrez ve středu 18. července. Na plzeňské radnici přivítal velvyslankyni Mexika primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Velvyslankyně navštívila krajské město poprvé, funkci zplnomocněné a mimořádné velvyslankyně v České republice zastává od března 2017. Ze západních Čech kromě Plzně navštívila již Karlovy Vary.

V úvodu setkání připomněla Rosaura Leonora Rueda Gutierrez historickou propojenost Mexika a České republiky. Již v 17. a 18. století, kdy dnešní Mexiko patřilo Španělům, přicházeli do dané oblasti jezuité z českých zemí.

Největší stopu v Mexiku zanechal ovšem první československý prezident Tomáš G. Masaryk. Mexiko bylo mezi prvními zeměmi, jež uznaly samostatnost Československa. Tehdejší mexický prezident Lazaro Cárdenas si s československým prezidentem T. G. Masarykem dopisoval a patřil k jeho obdivovatelům. V roce 1936 mexický prezident pojmenoval jednu z ulic hlavního města Mexico City Avenida Presidente Masaryk (Třída prezidenta Masaryka), jež je dnes jednou z nejluxusnějších ulic hlavního města. V roce 2000 na této třídě přibyla socha T. G. Masaryka. Dále jsou na Avenida Presidente Masaryk, jedné z nejdražších ulic světa, instalovány tři pamětní desky T. G. Masaryka a jeho busta ve vchodu do místního obchodního centra. Až do současnosti jsou vztahy těchto dvou zemí, České republiky a Mexika, na vysoké úrovni.

Tématem setkání primátora Martina Zrzaveckého a mexické velvyslankyně byla možnost navázání spolupráce. Mexická ekonomika je zaměřená především na automobilový průmysl a strojírenství. Možnosti spolupráce shledali primátor s velvyslankyní v oblasti výměnných pobytů studentů, výměn dobrých praxí a v oblasti dronů. Podle Rosaury Leonory Ruedy Gutierrez je Mexiko nyní v bodu zlomu, hledá nové směry, kterými by se vydalo a jednou z oblastí by mohlo být právě letectví. „Konkrétní spolupráci s mexickou stranou si dokáži představit v oblasti bezpilotního letctví. Plzeň chce být jedničkou v oblasti dronů v rámci České republiky, vyvíjíme aplikace pro drony, vyučujeme bezpilotní letectví na Západočeské univerzitě,“ přiblížil Martin Zrzavecký. Velvyslankyně uvedla, že v Mexiku jsou drony v současnosti používány v oblasti zemědělství k mapování změn podmínek v této oblasti.

J. E. Rosaura Leonora Rueda Gutierrez působí v zahraniční službě Mexika od roku 1990 a v roce 2006 postoupila na post velvyslankyně. Působila jako Charge d´affaires Mexického velvyslanectví ve Vietnamu, jako velvyslankyně na Jamajce a poté na Novém Zélandu, po skončení mandátu přešla na velvyslanectví do Prahy.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz