Město Bohumín má novou virtuální databázi místních soch, pomníků a památníků

(Aktualizováno před )

Třicet bohumínských pomníků, památníků a soch virtuálně představuje nová databáze na webových stránkách www.bohumin.cz. Obsahuje krátký popis včetně historie, fotogalerii, záznam o novodobých opravách i lokalizaci prvku v mapě.

Virtuální databázi město zveřejnilo v roce 100. výročí vzniku Československé republiky. „Na kulaté výročí jsme mysleli už několik let dopředu a každoročně obnovili nebo očistili hned několik prvků, které odkazují na historii města. Například v roce 2014 jsme nákladem 260 tisíc korun obnovili památník padlým vojínům Rudé armády – sousoší Bratrství v boji. Nachází se na hřbitově ve Skřečoni a patří k největším památníkům v Bohumíně. Na opravu tehdy přispělo ministerstvo obrany,“ uvedla Šárka Drápelová z odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice, která databázi zpracovala.

Například válečné události v Bohumíně připomíná celkem 21 pomníků, památníků či pamětních desek v různých městských částech. Nachází se v parčících, na náměstích i hřbitovech. V posledních deseti letech město většinu postupně opravilo. Do oprav šlo zhruba 1,5 milionu korun.

Databázi chce radnice průběžně rozšiřovat. Počítá s tím, že ji časem doplní o pamětní desky, včetně nové pamětní desky věnované T. G. Masarykovi, která se nachází v Novém Bohumíně na původní budově radnice.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz