Legiovlak přijel do Boskovic. Odjíždí v neděli

(Aktualizováno před )

V úterý 17. 7. 2018 byla veřejnosti v Boskovicích na vlakovém nádraží představena replika legionářského vlaku z období „ešalonové války“.

V rámci oslav výročí 100 let od založení samostatného Československého státu pozvala senátorka Jaromíra Vítková unikátní expozici Legiovlak – pojízdnou repliku legionářského vlaku z období „ešalonové války“ na Transsibiřské magistrále. Takovými vlaky cestovali legionáři, kteří během 1. světové války bojovali na Sibiři proti rudoarmějcům. Slavnostní zahájení proběhlo v úterý 17. července odpoledne. Senátorka Jaromíra Vítková uvítala návštěvníky výstavy a vzpomněla historii našich legií, bojujících v Rusku. Zároveň pozvala přítomné na další výstavu konanou v Muzeu regionu Boskovicka na téma T.G. Masaryk a železnice, která potrvá do 31. 7. 2018.

Legiovlak si přišla prohlédnout i starostka města Hana Nedomová.

Legiovlak si můžete prohlédnout do neděle 22. července, v pracovní dny od 8.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 9.00 do 19.00 hodin. Každou celou hodinu proběhne prohlídka s odborným výkladem k jednotlivým expozicím.


Projekt legiovlak Československá obec legionářská

Legiovlak je pojízdná replika legionářského vlaku z období „ešalonové války“ na Transsibiřské magistrále. Paní senátorce Ing. Jaromíře Vítkové se podařilo získat takovouto unikátní příležitost pro Boskovice. Cílem samotného projektu je v souvislosti s oslavami 100. výročí založení Československa připomenout zásadní historické zásluhy československých legionářů. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak je sestaven z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech na návštěvníky čeká věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

„Nádraží v Boskovicích je 19. zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Boskovicích přístupný zdarma každý den až do 22. července v areálu vlakového nádraží. Legiovlak přijel ze Svitav a z Boskovic bude odjíždět do Nového města na Moravě,“ uvedla Jaromíra Vítková.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz