Kdo dosáhl největšího úspěchu v Lize mistrů? Slavia, Sparta či Plzeň?

(Aktualizováno před )

Zítra vstupuje do Ligy mistrů pražská Slavia, která se v rámci 3. předkola střetne od 19:30 v Edenu s Dynamem Kyjev. Druhý český zástupce této nejprestižnější soutěže světa Plzeň je nasazen přímo do základních skupin.

Slavia Praha hrála naposledy základní skupinu Ligu mistrů před deseti lety. Od té doby se to podařilo jen dvakrát (2011/12, 2013/14) Plzni. Např. Sparta Praha už čeká 13 let na postup mezi fotbalovou smetánku…

Podívejme se více do historie této klubové soutěže.
Můžeme zůstat u Sparty. Pro letenský klub bylo největším úspěchem v Lize mistrů (dříve ale pod názvem PMEZ) semifinále v sezoně 1991/92. Ze základní skupiny se jí povedlo postoupit několikrát – 1999/2000, 2001/2002 a 2003/2004.
Slavii se povedlo jen jedinkrát dostat do Ligy mistrů a to v sezoně 2007/2008. V základní skupině skončila třetí, což pro ní znamenalo, že mohla pokračovat v Evropské lize (druhá nejlepší klubová soutěž).
Plzeňská Viktorka si při své první účasti v Lize mistrů také připsala v základní skupině třetí příčku. Při svém druhém působení v této prestižní lize též obsadila třetí místo.

V dřívějších československých dobách se PMEZ nejvíce z českých týmu účastnily Sparta a Dukla Praha.

Všechny tyto předešlé údaje naznačují, že český tým se nikdy nestal vítězem nejlepší klubové soutěže. Avšak mezi jednotlivci máme zástupce, kteří se mohou pyšnit, že nad hlavu zdvihli cennou trofej. V roce 2005 to byli dokonce dva fotbalisté – Vladimír Šmicer a Milan Baroš s Liverpoolem. O dva roky později se to povedlo Marku Jankulovskému s klubem AC Milán. Naposledy si potěžkal “ušatý pohár” brankář Petr Čech, který v roce 2012 hrál za Chelsea.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz