Jihočeští hasiči cvičili plnění letadla hasební látkou a letecké hašení

(Aktualizováno před )

Hašení lesních požárů leteckou technikou je používáno i v Jihočeském kraji. Pro tyto účely je na letišti Hosín u Českých Budějovic v pohotovosti letadlo typu An – 2. Bývalé práškovací letadlo je schopno unést téměř 1200 l hasební látky, kterou je voda s příměsí smáčedla. Tato technika je připravena pro hašení lesních požárů na pokyn velitele zásahu prostřednictvím Operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Pro zabezpečení akceschopnosti této techniky se dne 12. června 2018 uskutečnil na letištích Jindřichův Hradec a Strunkovice nad Blanicí nácvik plnění letadla hasební látkou a ukázka leteckého hašení. Nácviku se zúčastnily jednotky HZS stanice Jindřichův Hradec a Prachatice a jednotky sboru dobrovolných hasičů okolních obcí a měst, u kterých lze předpokládat, že budou při leteckém hašení spolupracovat.

Tématem cvičení byl rychle se šířící požár lesního porostu v katastru obce Strunkovice nad Blanicí. Na místo byly vyslány vybrané jednotky pro plnění letadla z prvního stupně požárního poplachu v rámci obce Strunkovice nad Blanicí a letecká hasicí služba JAS AIR. V průběhu zásahu byl na operační středisko nahlášen obdobný požár lesního porostu, ale v lokalitě u letiště Jindřichův Hradec. K tomuto požáru vyjely jednotky požární ochrany určené pro plnění letadla na letišti Jindřichův Hradec a letecká hasicí služba.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz