Hokejisté Sparty se dnes zúčastní tradičního turnaje Red Bulls Salute

(Aktualizováno před )

Opět po roce se Sparta vrací do německého Garmisch-Partenkirchenu, aby se zúčastnila tradičního turnaje Red Bulls Salute. Pražané budou chtít minimálně obhájit loňské stříbro a nejlépe napodobit svůj triumf z roku 2008. Do turnaje vstoupí už v pátek 17. srpna od 16.00 hodin semifinálovým zápasem proti Salcburku, v neděli poté narazí na jednoho z dvojice Mnichov – Bern. V případě první varianty by byl souboj prestižní pro trenéra Uweho Kruppa, který s Eisbären prohrál jarní finále německé DEL právě proti Mnichovu.

Tradiční podnik, na kterém Sparta obhajuje stříbro
Uznávaný mezinárodní turnaj Red Bulls Salute se odehrál poprvé v roce 2005, kdy ho v Salcburku uspořádal domácí EC Red Bull Salzburg. Tradiční přátelský turnaj se konal pravidelně do roku 2013 s tím, že od roku 2010 byl vrcholem European Trophy, předchůdcem nynější Champions Hockey League. Tentokrát se ovšem podruhé turnaj uskuteční v Ga-Pa.

Celý turnaj často procházel změnami formátu a několikrát se ho zúčastnila také Sparta. Před deseti lety na prestižním turnaji chyběla, a nemohla tak narazit na speciálního hosta. V roce 2010 se totiž v konkurenci Salcburku, Davosu a Färjestadu představili také Los Angeles Kings, kteří v rámci evropského tripu celý turnaj ovládli a zařadili se mezi devět vítězů.

V posledním ročníku se turnaj uskutečnil ve stejném složení jako letos a Sparta po úvodním triumfu 4:3 po prodloužení nad Salckburkem došla do finále, kde padla s Mnichovem 2:5 a do Česka se vracela se stříbrem.

Pražané tak neobhájili triumf z roku 2008. Tenkrát se ale hrálo v šesti týmech, které byly rozděleny do dvou skupin. Sparta tu svou v konkurenci Salcburku (4:3) a Petrohradu (2:0) ovládla a ve finále zdolala i Curych (2:1). Ze současného kádru ovšem tehdejší triumf nikdo nepamatuje, jen sportovní manažer Michal Broš, který ve finále vstřelil vítězný gól.

Spartu není třeba představovat a chybět nemůže ani Salcburk. Tradiční pořadatel turnaje má ve sbírce šest rakouských titulů, z nichž dva v letech 2015 a 2016 získal v rámci EBEL ligy. V uplynulé sezoně došel až do finále, kde po sedmi zápasech nestačil na italské Bolzano. Ačkoliv se jedná o giganta sponzorovaného Red Bullem, hraje v nejmenší hale celé soutěže. Maličký stánek má kapacitu jen 3 500 diváků a bojuje v něm řada rakouských reprezentantů.

Druhým účastníkem, který má podporu Red Bullu, je domácí Mnichov. Bavorský celek byl založen v roce 1998 a své zápasy hraje v olympijské aréně pro 6 256 diváků. Největší úspěchy však slaví až v posledních sezonách, kdy získal zlatý hattrick! Zajímavý souboj nabízí bitva amerického trenéra Dona Jacksona a Uweho Kruppa, jehož Eisbären Berlín padli ve finále právě s Mnichovem.

Posledním účastníkem, pro sparťanské fanoušky nejznámějším, je švýcarský Bern. Tradiční celek, jehož založení se datuje do roku 1931, je pod vedením Kariho Jalonena žhavým kandidátem na titul, přestože v uplynulé sezoně na rozdíl od Mnichova svou cestu k hattricku nedotáhl. Švýcaři sice vyhráli základní část a přešli přes Ženevu, ale v semifinále nestačili po šesti zápasech na pozdější vítěze z Curychu.

PROGRAM TURNAJE:
pátek 17. srpna – EC Red Bull Salzburg – HC Sparta Praha (16.00)
pátek 17. srpna – EHC Mnichov – SC Bern (20.00)
sobota 18. srpna – o třetí místo (15.00)
sobota 18. srpna – finále (19.00)

Kádr Sparty pro Red Bulls Salute 2018:
Brankáři: Matěj Machovský, David Honzík.

Obránci: Petr Kalina, Jeremie Blain, Jan Piskáček, Steven Delisle, Jan Košťálek, Blaž Gregorc, Tomáš Dvořák, Tomáš Voráček, Martin Jandus.

Útočníci: Richard Jarůšek, Petr Vrána, Robert Říčka, Andrej Kudrna, Lukáš Klimek, Lukáš Rousek, Miroslav Forman, Lukáš Pech, Petr Kumstát, Filip Hanták, Jiří Černoch, Tomáš Pšenička, Tomáš Jandus.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz