Hokejista Jakub Lauko je nejlépe draftovaný Pirát, ve třetím kole na něj ukázali Boston Bruins

(Aktualizováno před )

Slavná NHL má za sebou draft konaný v Dallasu, kde došlo na dalšího chomutovského odchovance. Dosud držel nejlepší pozici Petr Klíma z roku 1983, kdy si ho jako 85. vybral Detroit. Nyní Jakub Lauko posunul laťku, jelikož si ho ve třetím kole jako 77. v pořadí zamluvili Pastrňákovi Bruins. Osmnáctiletý Pirát byl vybrán jako pátý Čech, za reprezentačními spoluhráči, a jako druhý hokejista pro černožlutý Boston.

Jakub Lauko je nejlépe postaveným Pirátem v draftu NHL, jelikož si ho v rámci třetího kola zamluvili jako 77. v pořadí Boston Bruins, kde bude moci napodobit úspěšného Davida Pastrňáka nebo Davida Krejčího.

Chomutovský odchovanec se umístil v rámci českých hráčů na pátém místě, jelikož šli dříve útočníci Filip Zadina, Martin Kaut, Jan Jeník a gólman Jakub Škarek.

Boston si letos na draftu vybíral pětkrát a začal až ve druhém kole, jelikož svou šestadvacátou pozici předal New Yorku Islanders. V prvním tahu, který proběhl jako 57., černožlutí ukázali na obránce švédské národnosti Axela Anderssona.

Po Jakubu Laukovi přišel na řadu další forvard, Bruins ve volbě číslo 119 ukázali na Američana Curtise Halla. V šestém kola Boston sáhl po kanadském obránci Dustynu McFaulovi a na závěr jako 212. vybral ruského centra Pavla Shena.

Jakub Lauko se narodil krátce po přelomu tisíciletí, odkdy doprovázel svého otce a vedoucího mužstva do kabiny chomutovského áčka. Ve čtrnácti letech debutoval v celostátních mládežnických soutěžích, v první sezóně odehrál za mladší dorost sedmnáct zápasů s jedním gólem a pěti asistencemi. Následující ročník už patřil v kategorii U16 k oporám, jelikož ve 33 střetnutích nasbíral 47 kanadských bodů.

V sezóně 2015/2016 mladý forvard rozdělil zápasy téměř rovnoměrně mezi starší a mladší dorost. Ve své kategorii odehrál 24 utkání, ve kterých si připsal neuvěřitelných 61 kanadských bodů za 26 branek a 35 asistencí. Odměnou mu byla první účast v reprezentaci hráčů do šestnácti let a následné premiérové body v národním dresu.

V pátek 11. listopadu 2016 Jakub Lauko začal psát současnost v dospělém hokeji a o sedm dní později vstřelil svůj první gól. Samozřejmě nechyběla ani účast v nejcennějších dresech, a to konkrétně v kategoriích do sedmnácti a osmnácti let.

V právě skončeném ročníku už měl talentovaný útočník pevné místo pod vedením Vladimíra Růžičky, jelikož odehrál 42 střetnutí s devíti body za tři góly a šest asistencí. Na přelomu roku odjel Jakub Lauko ve svých osmnácti letech na mistroství světa pro hráče do dvaceti let, v dubnu pak byl na šampionátu oporou ve vlastní kategorii osmnáctiletých.

Posledním vybraným Pirátem je Daniel Bukač, kterého si v minulém roce jako 204. hráče v pořadí zamluvil rovněž Boston. Následující sezónou začne mladý obránce už třetí v kanadské juniorce WHL.

Roky 2015 a 2016 byly obdobím bratrů Kašových, kteří se proti sobě v neslavnější hokejové soutěži možná postaví už v následují sezóně. Prvním draftovaným byl starší Ondřej Kaše, na kterého jako 205. v pořadí ukázal Anaheim. O rok později si Philadelhie zamluvila na 128. pozici Davida Kašeho, jenž se po roce ve švédské Moře přesune za moře.

Na přelomu tisíciletí prošli draftem odchovanci Chomutova obránce David Hájek a útočník Viktor Hübl. Prvního jmenovaného si v roce 2000 jako 239. v pořadí zamluvilo Calgary, kde si však nikdy nezahrál a v minulém roce ukončil aktivní kariéru. Druhý přišel na řadu o rok později jako 284. a vybral si jej Washington, kam se ale současná opora Litvínova nikdy nepodívala.

Nejvýše to z chomutovských rodáků dotáhl v červnu 1983 forvard Petr Klíma, jehož draftoval na 85. příčce Detroit, kde v sezóně 1985/1986 pozdější vítěz Stanley Cupu debutoval a hned si připsal v 74 zápasech 56 kanadských bodů za 32 gólů a 24 asistencí. Za celou kariéru v NHL odehrál v rámci základní části 786 utkání, ve kterých zaznamenal do statistik 573 bodů za 313 branek a 260 přesných přihrávek, v play-off přidal dalších 95 střetnutí a 52 bodů.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz