Historický úspěch českých basketbalistů. Postoupili mezi nejlepších šestnáct týmů světa

(Aktualizováno před )

Když vyšlo najevo, že Jan Veselý nebude moci kvůli zdravotním problémům reprezentovat Česko na MS, šance na slušný výsledek našeho basketbalového týmu hodně poklesly. Jenže český nároďák se semkl a po “slušné” porážce s USA 67:88, výhře nad Japonskem 89:76, dnes šokoval celý basketbalový svět vítězstvím nad Tureckem 91:76. Zároveň to znamená, že Česká republika postoupila mezi nejlepších šestnáct týmů světa.

“Řekl jsem hráčům, že jsem málem brečel. A to se nestává často, hlavně ne z basketbalu. Cítím se nádherně, protože jsme dokázali něco opravdu velkého a budeme si to dlouho pamatovat,” prohlásil trenér Ronen Ginzburg.

Pro národní tým je to jednoznačně největší úspěch v novodobé historii samostatné České republiky už i z toho logického důvodu, že je to jeho první účast na mistrovství světa. Ve společném státu se Slováky se nároďák zúčastnil světového šampionátu čtyřikrát. Nejlepšího umístění dosáhl v roce 1970, kdy skončil šestý.

V dnešním utkání jen na začátku se Turecko ujalo několikabodového vedení, pak už měli Češi v podstatě zápas pod kontrolou.
Sice turecký tým pak ve druhé čtvrtině o bod vedl, ale to byla jen jepičí záležitost. O přestávce šla česká reprezentace do kabin za stavu 43:35.
Začátek druhé půle zase vyšel lépe pro Turky a dokázali skóre srovnat. Český tým to ale nerozhodilo a brzy si znovu vytvořil náskok, který dokázal postupně navyšovat. V posledních dvou minutách už bylo skoro jasné, že nás vítězství nemine a dvacet vteřin před koncem mohla česká lavička začít slavit. Brzy se přidali i hráči na palubovce i čeští fanoušci v hledšti. “Myslím, že lidi v Česku si tenhle týden zapamatovali taky. Hráli jsme proti sakra silným soupeřům, ale my zase máme obrovské srdce,“ dodal Ginzburg.

Česko se v osmifinálové skupině střetne v sobotu s Brazilií a v pondělí s Řeckem. Všechna tři dosavadní utkání se mu započítávají i do další tabulky. Čtvrtým účastníkem skupiny je USA. Z každé kvalifikační skupiny postoupí dva nejlepší týmy do vyřazovací části.
ČR – Turecko 91:76 (22:16, 43:35, 66:60)

Sestava ČR: Hruban 18, Balvín 17, Bohačík 15, Satoranský 11, Kříž 2 – Auda 16, Schilb 8, Peterka, Pumprla oba 2, Palyza, Šiřina, Vyoral všichni 0.

Nejvíce bodů Turecka: Osman 24, Korkmaz 16, Mahmatoglu 14. Fauly: 19:20. Trestné hody: 19/12 – 22/19. Trojky: 7:11. Doskoky: 41:26.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz