Hasiči zasahovali u rozsáhlého požáru poblíž Bzence

(Aktualizováno před )

Ve čtvrtek odpoledne hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu. K požáru trávy a lesa podél železničního koridoru mezi Moravským Pískem a Rohatcem včera vyrazilo 42 jednotek včetně vrtulníku a letadla.

Po půl čtvrté vyjely první jednotky k ohlášenému požáru lesa v Bzenci. Po příjezdu prvních jednotek velitel zásahu požádal o vyhlášení druhého a o chvíli později i třetího stupně požárního poplachu. Požár se kvůli suchu a větru šířil na mnoha místech k lesu. Od šestnácti hodin byla zastavena veškerá železniční doprava na koridoru mezi Přerovem a Břeclaví.

Deseti kilometrový úsek podél trati hasiči rozdělili na 4 části. Na třech úsecích hasili většinou trávu a na čtvrtém úseku museli bojovat s plameny, které se dostaly i do blízkého lesa.

Na pomoc přivolali policejní vrtulník s bambivakem a hasičské letadlo. Vrtulník nejdřív prověřil rozsah požáru a poté se zapojil do hašení. Letadlo z Jihočeského kraje létalo nad požářištěm až do setmění a shazovalo vodu nad lesem, kam se požár neměl rozšířit.

O půl páté odpoledne hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu a na místo vyrazily další posilové jednotky z okolních okresů. Hasiči krátce před osmnáctou hodinou dostali plameny pod kontrolu.

Jednotky předurčené na ochranu obyvatelstva vytvořily prostor, kde si hasiči mohli odpočinout a také se najíst. Po dvacáté hodině se hasiči začali střídat a v následujících hodinách se pak polovina jednotek vrátila zpět na své základny.

Od půlnoci byl obnoven provoz na železniční trati. Vlaky ale musí projíždět úsekem se sníženou rychlostí.

Zásah hasičů bude i přes to, že v okolí Bzence večer pršelo, trvat minimálně do dopoledních hodin. Hasiči musí prolévat vodou každý metr čtvereční, aby se požár nezačal znovu šířit.

Příčina vzniku požáru a výše škody je v šetření. U požáru se nikdo nezranil.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz