Hasiči vzpomínali na povodně, které postihly před dvaceti lety Rychnovsko

(Aktualizováno před )

Nejmodernější zásahová technika na likvidační práce při povodních, ukázky práce hasičů i dalších složek IZS a plno zábavy pro celou rodinu. Taková byla vzpomínková akce hasičů z okresu Rychnov nad Kněžnou, kterou si v neděli 29. července 2018 připomněli ničivé povodně. Akce se konala v prostorách HZS Rychnov nad Kněžnou.

Šest osob utonulo. V jeden den zasahovalo na území okresu Rychnov nad Kněžnou současně 534 hasičů ze 136 jednotek požární ochrany, 135 policistů, 114 zdravotníků, 507 příslušníků Armády ČR a 114 příslušníků civilní ochrany.

Dvacet let po tragické živelné pohromě se hasiči ohlédli zpět a toto smutné výročí si připomněli v neděli 29. července 2018. Prostory stanice HZS Rychnov nad Kněžnou zaplnila technika, která se v současné době využívá k záchraně osob, zvířat a majetku při povodních.

Dopoledne zahájili hosté, mezi kterými byli hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen František Mencl, senátor Parlamentu ČR Miroslav Antl, bývalý generální ředitel HZS České republiky genmjr. Miroslav Štěpán, starosta města Rychnov nad 20 let po povodni – RnK (8).jpgKněžnou Jan Skořepa, místostarosta města Dobruška a poslanec Parlamentu ČR Petr Sadovský, ředitel územního odboru Rychnov nad Kněžnou Policie ČR plk. Zdeněk Hlaváček, starosta okresního Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jiří Řeháček a také ředitel územního odboru Rychnov nad Kněžnou HZS Královéhradeckého kraje plk. Martin Král. Mezi pozvanými nechyběli ani starostové a starostky obcí, které byly tehdejší povodní nejvíce postiženy. Všichni hosté uctili památku šesti utonulých obětí a jednoho zemřelého záchranáře minutou ticha.

Během celého dne byla k vidění nejen zásahová technika HZS Královéhradeckého kraje, ale také speciální technika Záchranného útvaru HZS ČR, technika Policie ČR, Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a dobrovolných hasičů. Mezi velká lákadla patřil vrtulník letecké služby PČR, ale 20 let po povodni – RnK (21).jpgpředstavilo se také obojživelné pásové vozidlo PTS10, moderní traktorbagr na dálkové ovládání nebo různé druhy záchranných člunů. Dále si lidé mohli prohlédnout vozidla určená k evakuaci osob, vyprošťovací techniku nebo jedno z nejvýkonnějších čerpadel u HZS ČR, které zasahovalo při povodních nejen v České republice, ale i jinde po Evropě. V areálu stanice vyrostl kontejner nouzového přežití, který pomáhá zajistit obyvatele během krizových situací. V prostorách výjezdové garáže pak byla umístěna výstava dobových fotografií, které zachycovaly následky tehdejší červencové povodně, a zároveň zde probíhalo promítání dokumentu.

Během celého dne měli návštěvníci příležitost poznat práci hasičů zblízka. Nahlédli do útrob výjezdové stanice a zájemci si dokonce vyzkoušeli jednu z činností hasičů na vlastní kůži, a to vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla.

Akci „20 let po povodni 1998“ uspořádal Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje, územní odbor Rychnov nad Kněžnou. Konala se pod záštitou starosty města Rychnov nad Kněžnou ve spolupráci s Policií ČR, Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje a společností ŠKODA AUTO a.s., za což patří všem velké poděkování.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz