Fotbalisté Dynama načnou novou sezonu s Třincem

(Aktualizováno před )

Příprava utekla jako voda a necelé dva měsíce od posledního ligového utkání začíná nová sezona. Českobudějovičtí fotbalisté vstupují do nového ročníku pozitivně naladěni a plní optimismu. Jejich prvním soupeřem bude v neděli od 17 hodin Třinec, s nímž černobílí paradoxně odehráli i poslední domácí duel uplynulé sezony.

FK Fotbal Třinec patří mezi kluby, které toho mají ve druhé nejvyšší tuzemské soutěži odehráno nejvíc. V posledních sezonách se Třinečtí zpravidla starali o to, aby si zajistili druholigovou příslušnost pro nadcházející ročník. Až naposledy přišel průlom. Sezona 2017/18 týmu trenéra Nečka vyšla na výbornou, když hlavně v první polovině soutěže proháněl nejlepší. Vždy po první polovině soutěže byli Slezané dokonce na prvním místě! Na jaře už to FK Fotbalu tak nešlapalo, boj o postup vzal brzy za své. Avšak i konečné páté místo patří k nejlepším výsledkům v třinecké historii.

Velkou výhodou Nečkova týmu je jeho sehranost a soudržnost. Mužstvo je delší dobu pospolu a jeho kvalita šla nahoru. Důkazem budiž i právě skončená letní příprava, v níž Třinec neprohrál. Porazil Olomouc, Žilinu a Hlučín, remízy si připsal se zahraničními celky Górnikem Zabrze, Újpestem a Ružomberokem. Jasnou jedničkou zůstává zkušený Lukáš Paleček. V obraně jsou ústředními osobnostmi Marek Čelůstka s estonským zadákem Mikkem Reintamem. Základními stavebními kameny třinecké zálohy povětšinou bývají Šimon Šumbera s Richardem Vaňkem. V útoku střílel góly Václav Juřena, který ale po sezoně odešel do Opavy. Šlo tak o jediný výraznější odchod, skončili však také Ižvolt a Hykel. V útoku je tak zřejmě jedničkou vytáhlý René Dedič. Prostor dostává i Karel Hejný, letní posila z Olympie.

Dynamo stojí na prahu nové sezony. Ty dvě poslední skončily obdobně. Podzim, v němž se černobílí prali o nejvyšší příčky, zakončili těsně za postupovými pozicemi. Jaro však ani v jednom případě nevyšlo, a tak z toho bylo 5. a 6. místo. Také v začínajícím ročníku míří Jihočeši k těm nejvyšším metám. Chtěli by se dostat na pozice zaručující baráž, tedy skončit do třetího místa. Bojovat budou muset bez tří opor z minulé sezony – do ligy odešli Pešek, Hašek a Mashike. Jejich výkony se pokusí ještě vylepšit posily Mrsić, Kovaľ, Gebert či Havelka. Zatím se stále protahuje případný příchod forvarda Davida Ledeckého z Polska.

Během přípravy se začala krystalizovat základní jedenáctka, přesto v ní otazníky rozhodně jsou. V brance by při zranění Staňka měl začít Křížek. Vzhledem k posledním duelům to vypadá, že pravého beka odehraje kapitán Kladrubský. V nabité záloze mají svá místa jistá Čavoš, Javorek a Mrsić, na ta další se hlásí Gebert, Kovaľ či Wermke. V útoku není k dispozici rekonvalescent Sajčič, volba tedy padne buď na Iva Táborského, nebo Lukáše Poučka, nejlepšího střelce přípravy. V ní Dynamo dokázalo porazit ligové celky Spartu a Příbram, prohrálo jen těsně s mistrem z Plzně a během soustředění také s Táborskem. V minulé sezoně začínali černobílí sezonu také doma, nakonec museli být rádi za remízu 1:1 se Žižkovem.

Vzájemné zápasy:
Bilance obou celků ze vzájemných duelů je naprosto jednoznačná. Společně odehrály deset utkání a Třinec v nich Dynamo nikdy neporazil. Osm vítězství počítají černobílí, až oba duely v minulé sezoně skončily nerozhodně. Ve Slezsku domácí sice vedli, ale Mashike vyrovnal a v závěru trefil Pešek břevno. Poslední domácí zápas Dynama v minulé sezoně branku nenabídl. První dvě výhry černobílých nad Třincem se urodily v sezoně 1998/99, další v postupovém ročníku 2013/14. Také v sezonách 2015/16 a 2016/17 Jihočeši ve všech případech přehráli svého nejvzdálenějšího soupeře.
Poslední vzájemné utkání – 20. 5. 2018 – 29. kolo FNL:
SK Dynamo ČB – FK Fotbal Třinec 0:0
ŽK: Šumbera (TRI). Rozhodčí: Machálek – Fišer, Kožár. Diváků: 465.
Sestava Dynama: Křížek – Nitrianský, Kladrubský, P. Novák, Řezáč – Pešek, Javorek, Hašek, Čavoš (63. Puchel), Švantner (58. Táborský) – Mashike Sukisa.
Sestava Třince: Adamuška – Ilko, M. Čelůstka, Reintam, Janoščín – R. Vaněk I. – Buchvaldek (89. Velner), Samiec, Šumbera, Janošík (73. Joukl) – Juřena (90. Dědič).

Ostatní zápasy 1. kola:
Ústí nad Labem – Sokolov 20. 7. 2018 17:00
Znojmo – Varnsdorf 20. 7. 2018 19:00
Pardubice – Vítkovice 21. 7. 2018 10:15
Prostějov – Vlašim 21. 7. 2018 17:00
Žižkov – Chrudim 22. 7. 2018 10:15
Táborsko – Hradec Králové 22. 7. 2018 17:00
Brno – Jihlava 22. 7. 2018 18:00

Utkání 1. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY začíná v neděli v 17 hodin na Střeleckém ostrově a vy jej můžete zde sledovat v online reportáži. Utkání bude jako hlavní rozhodčí řídit Jiří Houdek, na čarách mu budou jako asistenti pomáhat Lucie Ratajová a Jakub Šimáček.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz